Domy opieki – bardzo ważne jest, żeby w tego rodzaju domach osoby starsze czuły się jak najlepiej

0 Comment


Ostatnio słyszmy, że nasze społeczeństwo starzeje się, co oznacza, że rodzi się relatywnie mniej dzieci, w porównaniu z ilością osób, jakie dożywają sędziwego wieku. Poprawa jakości życia wpływa na to, że możemy żyć dłużej. Jest to jak najbardziej bardzo dobra oznaka, rodzi za sobą równocześnie zwiększenie zakresu usług skierowanych właśnie w kierunku osób starszych. W naszej kulturze przywykliśmy uważać, że osobami starszymi winna opiekować się najbliższa rodzina – dzieci, czy też wnuki, z którymi takie osoby przeżyły większość swojego życia.

babcia i dziadek

Autor: iStock
Źródło: iStock
Faktycznie, w większości przypadków tak się to odbywa – nasi rodzice czy też dziadkowie mieszkają z nami lub w naszej okolicy, dzięki czemu mogą być pod naszą opieką. Nie zawsze jednak okoliczności na to pozwalają, aby opiekować się starszą osobą, tym bardziej, gdy wymaga ona ciągłej opieki, czy to ze względu na stan zdrowia psychicznego czy fizycznego. W tym przypadku sporą rolę odgrywają ośrodki, w jakich taką opiekę można osobom starszym zagwarantować. Opieka nad osobami starszymi (senior24.pl) warszawa wymaga stosownego podejścia do takich osób- fachowa opieka nad osobami starszymi warszawa .Niezwykle istotne jest, aby w tego typu domach osoby starsze rzeczywiście czuły się jak najlepiej, aby czuły się kochane, dostrzegane, aby czuły, że nie są pozostawieni sami sobie i ktoś nad nimi czuwa i się nimi opiekuje. Nie jest to na pewno łatwe zadanie, ponieważ trudno zastąpić atmosferę jaką zapewnia rodzina, prawdziwie kochająca i dbająca o najbliższych.

starsi ludzie

Autor: MsSaraKelly
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony w praktyce na tego rodzaju atmosferę składa się wiele ”typowych” uczuć takich jak życzliwość, uwaga, zrozumienie, współodczuwanie, które to uczucia ma przecież każdy człowiek. Stworzenie zatem odpowiedniej atmosfery w domu opieki nad osobami starszymi nie będzie problematyczne, jeżeli będą tam pracować osoby z właściwym nastawieniem, ktoś kto będzie widzieć w tego typu pracy swoiste powołanie, głęboki sens takiego typu pracy i tym sposobem także wszyscy podopieczni będą czuli się spokojniejsi. Istotne jest jednak również i to, by i oni zaufali, że również poza domem, który kiedyś sami wykreowali mogą czuć życzliwość innych osób, wsparcie z ich strony i opiekę.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to odsyłam do źródła (https://www.medimix.pl/) – w tamtym miejscu znajdziesz interesujące informacje, które są szczegółowym omówieniem tego zagadnienia.

Więcej na ten temat:

Tagi: , , ,