Jak udzielać pomocy w sytuacji wypadku drogowego? Jak zareagować, żeby udzielić pomocy, a nie spowodować większej krzywdy potrzebującemu pomocy?


Niestety, lecz niewielu z nas wie, jak reanimować poszkodowanego człowieka. Tymczasem to bardzo istotne, musimy więc uczyć się tego lub chociażby przypomnieć, na czym to polega. Powinnością osoby która udziela pierwszej pomocy jest zachowanie przy życiu osoby poszkodowanej, a także niedopuszczenie do ryzyka dalszych powikłań. Tak to musi wyglądać do przybycia karetki pogotowia.

pomoc

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Z początku powinieneś się upewnić, czy poszkodowany i każdy ze świadków zdarzenia są bezpieczni. Tak więc sprawdź koniecznie reakcje poszkodowanego. Nie za mocno potrząśnij go za ramiona i wyraźnie zapytaj, czy wszystko jest dobrze. Jeśli taki poszkodowany będzie reagować musisz zostawić go w pozycji, w której go zastałeś, ale tylko jak nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Sukcesywnie też sprawdzaj jego stan. Może się wydarzyć, że jednak nie będzie reagował. W tej sytuacji głośno wołaj o pomoc, odwróć poszkodowanego na plecy, a zaraz po tym udrożnij jego drogi oddechowe. Tak więc wykonaj odgięcie głowy i podniesienie żuchwy.

Powinieneś umieścić jedną rękę na czole poszkodowanego. Delikatnie odegnij jego głowę do tyłu. Jednocześnie zachować wolny kciuk i palec wskazujący w ten sposób, by zatkać nimi nos, w razie kiedy potrzebne będą oddechy ratunkowe. Co ważne, opuszki palców drugiej ręki powinieneś umieścić na żuchwie ofiary, ażeby następnie unieść je, aby udrożnić drogi oddechowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W tym samym czasie, kiedy utrzymujesz drożność dróg oddechowych wyszukaj prawidłowego oddechu. Jak to wykonać? Najkorzystniej oceniaj wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, w tym samym czasie staraj się odczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jednocześnie, bardzo ważne jest, ażeby zawsze posiadać niezbędny sprzęt w momencie, jako coś się wydarzy. To apteczka pierwszej pomocy – Czarmed. Choć czasem może i przydałyby się defibrylatory, lecz sama apteczka ma tyle potrzebnych rzeczy, iż nie ma obawy, że czegoś zabraknie, gdy przyjdzie moment krytyczny. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzać apteczkę, czy wszystko jest zgodne z terminem ważności. Niekiedy bowiem jest tak, że nieużywana apteczka to stare rzeczy. Więc, sprawdzajmy ją co jakiś czas.