Kto może korzystać z banku spermy? W jakich sytuacjach korzysta się z tego typu usług? Jak to właściwie wygląda?


Banki spermy są to miejsca, gdzie przetrzymuje się męskie nasienie. Dzisiaj te miejsca nie budzą już tak wielkich emocji, jak w dawnych czasach. Wiadomo jak najbardziej, iż są konieczne, gdyż dzięki zdeponowanemu w nich nasieniu wiele pań ma możliwość, ażeby zajść w ciążę, zaś wielu mężczyzn może poczuć radość zostania ojcem.

W tych miejscach przechowywane jest nasienie dawców, jacy koniecznie powinni spełniać dosyć szczegółowe kryteria. Np. w ich spermie powinna być wystarczająca ilość plemników, minimum czterdzieści milionów w milimetrze o odpowiedniej ruchliwości. Mężczyzna, jaki jest dawcą powinien być w bardzo dobrej formie, nie może być starszy niż trzydzieści pięć lat, nie może chorować na raka, nie może być także obciążony chorobami genetycznymi. Dodatkowo powinien mieć odpowiedni wygląd, czyli ocenia się wzrost, sylwetkę ciała a także kolor oczu.

in vitro

Autor: Luigi Guarino
Źródło: http://www.flickr.com

A jak wygląda to kosztowo, jak wygląda kwestia bank spermy cena? Według prawa, które jest obowiązujące w UE, mężczyzna oddaje nasienie nieodpłatnie – sprawdź usługi Gyncentrum. Nie ma więc za to żadnego wynagrodzenia poza rekompensatą, na przykładza dojazd lub konieczność wzięcia urlopu w pracy. Ta kwota najczęściej nie przekracza siedemset złotych. Pierwszy etap kwalifikacji to szczegółowa rozmowa, w czasie jakiej dawca musi odpowiedzieć na różnorodne pytania, jakie odnoszą się między innymi do swojego seksualnego życia, sytuacji rodzinnej a także przebytych chorób. W dalszej kolejności sprawdzana jest krew dawcy, ażeby m.in. sprawdzić czy konkretna osoba nie jest nosicielem chorób zakaźnych, jak HIV. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, taki kandydat oddaje nasienie do banku spermy, a tam zostaje ono zamrożone na okres sześciu miesięcy.

Po tym czasie badania krwi są powtarzane i jeśli wynik jest okej, to zachowana w banku sperma może być użyta do konkretnych procedur, natomiast dawca dostaje rekompensatę. Na sam koniec dawca zawiera z bankiem umowę cywilno-prawną, w zgodzie z którą klinika in vitro jaka przechowuje nasienie jest odpowiedzialna za odpowiednie przechowywanie takiego materiału biologicznego – dbaj o zdrowie. Najważniejsze w tej całej sprawie jest to, i tu raczej nie ma wątpliwości, że każda para, która nie ma szans na dziecko, dzięki takiemu bankowi zyskuje taką możliwość. A to przecież najważniejsze dla wielu par.