Na czym polega spawanie, jakie są jego rodzaje? Co powinniśmy wiedzieć o najbardziej znanych technikach spawania?


Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia ze spawaniem, albo spawa raz na określony czas, to w rzeczywistości nie ma pojęcia, że istnieje jego wiele rodzajów. To nie jest zbytnio ważne dla przeciętnego człowieka, jednakowoż gdy zaczynamy się tym zajmować coraz częściej, to warto poznać najbardziej popularne techniki. Szczególnie w zakresie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie są?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek powinniśmy poznać spawanie łukowe elektrodą otuloną. Jest to także określane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. W tego rodzaju metodzie stosowana jest elektroda otulona, złożona jest ona z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcówką elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Rozjarzenie łuku ma charakter kontaktowy, dzieje się tak przez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda więc topi się, natomiast krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się wytworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego elementu, dzięki temu jest w stanie utrzymać łuk o stałej długości i w tym samym momencie przesuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Inną metodą spawania jest metoda TIG. Na czym to polega? Łuk elektryczny jest inicjowany poprzez potarcie elektrodą wolframową w materiał spawany. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora – zobacz takim spawaniu uchwyt spawalniczy popychany jest jedną ręką, w momencie gdy druga dostarcza materiał dodatkowy, jest nim pręt. Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, więc wymaga określonej wprawy. Po początkowym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi dosunąć pręt w jeziorko, ażeby następnie go odsunąć i dosunąć łuk w kierunku spawania. Ciekawa i pomocna jest także technika MIG/MAG. Rozjarzenie łuku zachodzi po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym.

Zobacz ten artykuł, to również stanowi świetne źródło (http://www.mklogistyka.pl/transport-mebli-wroclaw/) przedstawianego tematu. Nie czekaj i kliknij a z pewnością nie pożałujesz.

Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z określoną prędkością topi się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku jest w stanie pozostać na jednym poziomie. Po rozpoczęciu spawania powinniśmy uchwyt spawalniczy przemieszczać równomiernie wzdłuż spoiny. Powinniśmy obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego przedmiotu – zobacz tutaj. Spawacz powinien przez ten czas koncentrować się na wytworzeniu prawidłowej spoiny, bo moment nieuwagi jest w stanie spowodować powstanie błędów. Jeżeli tak się stanie, powinniśmy przerwać spawanie, a później je wznowić.