Jak przetestować satysfakcję klienteli?Dużo biznesów upada nie z powodu poważnego kryzysu ekonomicznego. Jeżeli w powiedzmy Warszawie czy Poznaniu działa spora ilość lokali gastronomicznych, które potrafią trzymać się przez wiele lat, w razie biznesowej klęski, w żadnym przypadku nie można zakładać, że to nie jest przede wszystkim nasza wina.

Pracownicy podczas pracy w biurze

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo: ogromna duma powoduje, iż pewnie będziemy woleli obarczać winą ZUS, gust statystycznego Nowaka, ale bądźmy poważni: jeśli już ryzykujemy, weźmy odpowiedzialność za własną działalność. Zresztą to ma ogromny sens biznesowy, motywacyjny…

Jak w takim razie spowodować, że prowadzone przez nas przedsięwzięcie będzie na sporo wyższym poziomie? Trzeba jeszcze przed otworzeniem firmy, jeżeli to realne, zlecić potrzebne badania rynku, które bez dwóch zdań są bardzo efektywne. Przykładowo – małe miasto położone na Mazurach, a choćby Olecko. Chcielibyśmy otworzyć interes restauracyjny, lecz najzupełniej nie mamy pojęcia jaka restauracyjka ma okazję bezproblemowo działać w tak niewielkim mieście, które jakby nie – zobacz więcej – patrzeć nie należy do bogatych.

Na całe szczęście dzięki właśnie odpowiednio przeprowadzonemu badaniu rynku będziemy w stanie sprawić, że dowiemy się, która kuchnia jest na tę chwilę szukana. Należy uważać bardzo na grupę docelową, ponieważ jeżeli trafimy na miłośników sushi, w znacznych ilościach, to się później mocno zdziwimy, gdy najzwyczajniej zauważymy, iż sushi to biznesowy niewypał. Gdy już biznes będzie założony, generalnie będzie się nawet dobrze kręcić, nie należy automatycznie zakładać sukcesu trwającego dekady. No cóż, tak wspaniale to nie jest.

To zależy od typu naszego biznesu, ale czymś wielce efektywnym jest regularne badanie satysfakcji klienta. Jednakże zważajmy na to, iż nie zawsze czymś wskazanym jest to by wypytywać ludzi o to niby jaką serwujemy im jakość świadczonych usług. I nie każdy jest w stanie w ogóle przeprowadzić takowe badania w niedenerwujący sposób. Niektórzy ludzie mogą w skrajnych przypadku odwrócić się od naszej firmy. Zatem badajmy klientelę z głową, a być może nie będzie katastrofy.

Tagi: , , , ,