Rekonstrukcja ACL to specjalistyczny zabieg wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego


To kolejny etap zabiegów po artroskopii, której zadaniem jest szczegółowe stwierdzenie uszkodzenia, jak również usunięcie blokujących części zerwanego więzadła i leczenie współistniejących dolegliwości. Uszkodzenia ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to dosyć poważne schorzenie stawu kolanowego. Wielokrotnie dolegliwość ta prowadzi do znacznych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tego stawu.

kontuzja stawu kolanowego

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Na ogół ujawnia się to niestabilnością kolana. Może się ona objawiać na wiele różnorodnych sposobów. Najczęściej w konsekwencji prowadzi do obniżenia komfortu życia i niemożności właściwego poruszania się czy uprawiania sportów.

Jeżeli ta kwestia jest według Ciebie na tyle ważna, że musisz poznać ją także pod innym kątem, więc potrzebne Ci zbliżone dane, to więcej znajdziesz w tekście (tymaherbs.com/).

Niewyleczona niestabilność może prowadzić do bardzo skomplikowanych powikłań. Zaliczamy do nich między innymi zwyrodnienie stawu kolanowego. Z tej przyczyny nie możemy zwlekać z podjęciem koniecznego leczenia tego schorzenia. Powstające oprócz tego uszkodzenia mogą oprócz tego mieć negatywny wpływ na finalny wynik realizowanej w ostateczności operacji.

Jeżeli pojawią się rozmaite problemy z kolanem (www), powinniśmy udać się do lekarza ortopedy, który będzie mógł zdiagnozować dolegliwość. Specjalista najpewniej zaleci nam zrobienie badania klinicznego, jakie poprzedzone zostanie niezwykle dokładnym wywiadem. Warto

staw kolanowy

Autor: adidas
Źródło: adidas

pamiętać o tym, iż wiązadło krzyżowe jest najistotniejszym, lecz nie jedynym stabilizatorem stawu kolanowego. Przyczyn, dla których nasze kolano jest niestabilne, może być zdecydowanie więcej. Konsultacja z lekarzem może okazać się więc koniecznością.

Po operacji pacjent powinien poruszać się przez jakiś czas o kulach, żeby nie obciążać operowanej nogi. Po pozbyciu się drenów należy także rozpocząć kompleksową rehabilitację, obejmującą ćwiczenia na szynie. W tym przypadku niezwykle ważna jest praca z profesjonalnym rehabilitantem, który będzie działał zgodnie z programem profesjonalnie dopasowanych ćwiczeń. Bardzo ważne są także regularne wizyty u ortopedy, który będzie kontrolował przebieg gojenia się naszego kolana. Okres powrotu do pełnej aktywności zawodowej w tej sytuacji w ogromnym stopniu zależy od typu wykonywanej pracy, niemniej najczęściej wynosi od 6 do 12 tygodni. Więcej na