Rekonstrukcja ACL to specjalistyczny zabieg wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowegoTo kolejny etap zabiegów po artroskopii, której zadaniem jest szczegółowe stwierdzenie uszkodzenia, jak również usunięcie blokujących części zerwanego więzadła i leczenie współistniejących dolegliwości. Uszkodzenia ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to dosyć poważne schorzenie stawu kolanowego. Wielokrotnie dolegliwość ta prowadzi do znacznych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tego stawu.

kontuzja stawu kolanowego

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Na ogół ujawnia się to niestabilnością kolana. Może się ona objawiać na wiele różnorodnych sposobów. Najczęściej w konsekwencji prowadzi do obniżenia komfortu życia i niemożności właściwego poruszania się czy uprawiania sportów.

Niewyleczona niestabilność może prowadzić do bardzo skomplikowanych powikłań. Zaliczamy do nich między innymi zwyrodnienie stawu kolanowego. Z tej przyczyny nie możemy zwlekać z podjęciem koniecznego leczenia tego schorzenia. Powstające oprócz tego uszkodzenia mogą oprócz tego mieć negatywny wpływ na finalny wynik realizowanej w ostateczności operacji.

Jeżeli pojawią się rozmaite problemy z kolanem (www), powinniśmy udać się do lekarza ortopedy, który będzie mógł zdiagnozować dolegliwość. Specjalista najpewniej zaleci nam zrobienie badania klinicznego, jakie poprzedzone zostanie niezwykle dokładnym wywiadem. Warto

staw kolanowy

Autor: adidas
Źródło: adidas

pamiętać o tym, iż wiązadło krzyżowe jest najistotniejszym, lecz nie jedynym stabilizatorem stawu kolanowego. Przyczyn, dla których nasze kolano jest niestabilne, może być zdecydowanie więcej. Konsultacja z lekarzem może okazać się więc koniecznością.

Po operacji pacjent powinien poruszać się przez jakiś czas o kulach, żeby nie obciążać operowanej nogi. Po pozbyciu się drenów należy także rozpocząć kompleksową rehabilitację, obejmującą ćwiczenia na szynie. W tym przypadku niezwykle ważna jest praca z profesjonalnym rehabilitantem, który będzie działał zgodnie z programem profesjonalnie dopasowanych ćwiczeń. Bardzo ważne są także regularne wizyty u ortopedy, który będzie kontrolował przebieg gojenia się naszego kolana. Okres powrotu do pełnej aktywności zawodowej w tej sytuacji w ogromnym stopniu zależy od typu wykonywanej pracy, niemniej najczęściej wynosi od 6 do 12 tygodni. Więcej na
Tagi: , , ,