W jaki sposób pomóc dziecku autystycznemu przezwyciężyć zaporę oddzielającą go od normalności

0 Comment


Każde dziecko bywa inne, a niekiedy jest inne, bo cierpi na przeróżnego rodzaju zaburzenia osobowości. Kiedyś dzieci autystyczne były wytykane palcami przez swoich kolegów, a nawet przez rodzinę. Współcześnie to podejście bardzo przeobraziło się (na szczęście na lepsze), również dzięki badaczom, którzy udowodnili, że odbiegające od normy zachowanie najzwyczajniej ma swoje źródło także w genach.

Integracja Sensoryczna

Źródło: sxc.hu

Autyzm wcale nie bywa tak trudny do zdiagnozowania. Dzieci cierpiące na to genetyczne schorzenie zachowują się w sposób odmienny niż ich rodzeństwo. Unikają konwersacji, grupowych zabaw, nie są w stanie nawiązywać nowych znajomości. Zamykają się we własnym świecie i tylko tam pragną przebywać. Nie potrafią nauczyć się powszednich czynności (szczotkowanie zębów, mycie kubków po posiłku), bo nie umieją naśladować dorosłych wykonujących takie właśnie zajęcia. Zespół Aspergera jest tą bardziej umiarkowaną odmianą autyzmu.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze ten świetny artykuł. Sprawdź, to też okaże się dla Ciebie wartościowe.

Mimo że zaburzenia nie bywają tak duże, to jednak w znacznym stopniu utrudniają dziecku właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Tylko prawidłowo przeprowadzona terapia dzieci może w obu opisanych przypadkach pomóc maluchom cierpiącym na autyzm zacząć w miarę naturalnie prowadzić codzienne życie – tutaj szczegóły.

Dziecko, rysowanie kredą

Autor: iStock
Źródło: iStock

Dzieci autystyczne wymagają szczególnej, czyli specjalistycznej opieki. Rodzice na pewno nie są w stanie jej zapewnić, ponieważ po prostu nie podsiadają właściwej wiedzy bądź brakuje im już opanowania. Jedną z możliwości staje się poszukanie psychologa lub pedagoga, który na co dzień pracuje z takimi dziećmi i zna temat z własnej praktyki zawodowej, a rehabilitacja (tania rehabilitacja w Gdańsku) dzieci to dla niego codzienność, np. tego, którego ja polecam. Minusem tego rozwiązania może być fakt, że za usługę trzeba zapłacić, a czasem dowozić przedszkolaka do gabinetu odległego o kilkanaście kilometrów. W takim wypadku lepiej skorzystać z usług placówek publicznych, czyli poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zwrócić się o pomoc do psychologa zatrudnionego w podstawówce.

Jedną z pięknych inicjatyw, o której głośno było ostatnio w telewizji, jest otwarcie specjalnej szkoły, gdzie dzieci autystyczne mają zapewnioną wysokospecjalistyczną opiekę. To społeczne przedsięwzięcie jest godne wszelkich słów uznania. Takie szkoły często powstają z inicjatywy samych rodziców, a także dzięki pomocy parafii. Nauczyciele zatrudnieni w takich placówkach dobrze wiedzą, czym jest autyzm i zespół Aspergera, mogą więc zagwarantować uczniom wielopłaszczyznowy rozwój i pomóc im wejść w dorosłe i w miarę normalne życie.
Tagi: , , ,