Tajniki oświetlenia pomieszczeń


Prawidłowo oświetlone mieszkanko to gwarancja zdrowia a także dobrego nastroju domowników. Ważna jest nie jedynie funkcjonalność, ale też całościowy rezultat, otrzymany dzięki rozmaitym rodzajom lamp.

O tym, jak ważną rolę w naszym życiu spełnia światło, wie każdy.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie przesłanie ma dla nas prawidłowe oświetlenie mieszkania. Tym bardziej, że jako obywatele ciemnej strefy geograficznej dużą część roku spędzamy w świetle lamp. Od światła zależy przeto nie tylko nasz humor, ale też zdolność do pracy i efektywnego wypoczynku.

Przy wyborze typu lamp musimy wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia mieszkańców. Jedni korzystniej czują się we wnętrzach bardzo jasnych, drudzy wolą półmrok i delikatne światło lampki.

Innego oświetlenia wymagają osoby spędzające godziny przy biurku, zaś innego leniuchujący wieczorami na kanapie.

lampaka biurkowa idealna do pracy w nocy

Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszym przypadku nieodzowna jest lampa biurkowa, w drugim starczy nocna (zobacz lampki z kryształkami) lampka. Pamiętajmy również o tym, iż światło (następna strona) jest czynnikiem dekoracyjnym. Pomaga konstruować powierzchnię, wydobywa zalety wnętrza, ożywia kolory, a nawet może czasem optycznie powiększyć mieszkanko! Czytaj też .

W mieszkaniu powinna panować harmonia pomiędzy wariantami oświetlenia.

W każdym pomieszczeniu musi być parę źródeł światła. Obligatoryjne jest na pewno oświetlenie ogólne (dzięki niemu można na przykład sprzątać po zmroku). Nie starczy jednakże wyłącznie górna lampa! Pokój dzienny na przykład należy wyekwipować też w dodatkowe punkty światła. Miejmy na uwadze, iż bardzo wyraźne, sztuczne światło pobudza do pracy a także koncentracji. Tymczasem przyciemnione sprzyja odpoczynkowi. Oprócz tego, im więcej źródeł światła, tym lepiej, większa jest wówczas możność modelowania powierzchni.

I jeszcze jedna wskazówka – jeśli jest taka możliwość (przykładowo w trakcie wymiany instalacji ), dobrze jest zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasimy światło we wszystkich pomieszczeniach. Wystukując w wyszukiwarce sformułowanie: lampy biurkowe lub lampki nocne dla dzieci odnajdziemy wiele ofert sklepów internetowych .