Najważniejsze informacje na temat zeza, jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak można je leczyć.


Mając prawidłowy wzrok obie gałki oczne będą podążać dokładnie w tym samym kierunku. Kontroluje to skomplikowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za poruszanie gałką. Jeżeli z jakiś powodów mięśnie te ulegną osłabieniu lub zajdą inne czynniki, to pojawia się problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jakimś przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem czegoś takiego jest uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli tak zwany zez. Przyczyn tego schorzenia jest parę, może się ona pojawić z reguły u dzieci, lecz także dorośli mogą w pewnych okolicznościach na nią zapaść.

Jeśli chodzi o dorosłych częste przyczyny to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z mięśniami lub nerwami wzrokowymi. Wyróżnia się kilka odmian zeza, w zależności od kąta odchylenia gałek będzie to zez zbieżny, rozbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jedną z odmian tej choroby jest tak zwany zez ukryty, polegający na zaburzeniu pracy jedynie niektórych grup mięśniowych. W takim przypadku będą się pojawiać kłopoty z tym, że obie gałki oczne na zmianę przejmują widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez jest zauważalny przez rodziców, jednak często zachodzi potrzeba jego diagnozy w gabinecie okulistycznym. Szczęśliwie współczesna wiedza medyczna dostarcza wiele metod które pozwalają na w miarę skuteczną eliminację takiego problemu. Dobra klinika okulistyczna powinna przede wszystkim dokładnie zbadać osobę mającą zeza, a później zaproponować właściwe leczenie – dbaj o oczy.porządna witryna (sprawdź promocje na leczenie bruksizmu Warszawa- https://ratynscystomatologia.pl/leczenie-bruksizmu/)

Niekiedy do wyboru będzie kilka technik i razem z lekarzem prowadzącym będzie trzeba znaleźć najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach wystarczy zastosowanie odpowiednich ćwiczeń które będą wyrabiać prawidłowe widzenie, bardzo przydatne będą również odpowiednie okulary. Przy pewnych rodzajach tej choroby dają one świetne rezultaty, jednak niestety nie przy wszystkich. Przy trudniejszych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, poprawiająca działanie mięśni w oku – wylecz zeza. W przypadku dzieci ważne jest, żeby leczenie zacząć tak szybko jak się da, wówczas są największe szanse na znaczną poprawę.