Każdy odpowiedzialny pasażer linii lotniczych powinien wiedzieć, że za opóźnienie startu maszyny należy mu się odszkodowanie

0 Comment


Nierzadko mówi się, iż w czasach, w których żyjemy świat jest „mniejszy” niż wcześniej, ponieważ znacznie szybciej możemy podróżować z jednego miejsca do innego. Bez wątpienia na podany stan rzeczy duży wpływ wywarło początkowo pojawienie się samolotów, następnie zaś ich rozpowszechnienie. Aktualnie w zasadzie każdy może sobie pozwolić na podróżowanie samolotami co najmniej czasami, między innymi dzięki niedrogim liniom lotniczym.

lot samolotem

Autor: Giuseppe Milo
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z rozpowszechnieniem latania pojawiły się także przeróżne utrudnienia z tego wynikłe. Jako potwierdzenie tego stanu rzeczy można podać fakt, iż istnieją specjalne rozwiązania legislacyjne w tym zakresie. Dla przykładu, jeżeli naszym udziałem stanie się odszkodowanie odwołany lot powinno nam zostać wypłacone na podstawie wspomnianego prawa. Jego wysokość zależna jest od odległości, którą planowaliśmy przebyć samolotem a również od tego, czy cel naszej podróży znajduje się w granicach UE. Jak łatwo można odgadnąć, wyższe odszkodowanie otrzymamy w przypadku większych odległości. Scharakteryzowany powyżej przypadek nie jest jedynym, w którym możemy ubiegać się o odszkodowanie. Powinno zostać nam ono przyznane także w co najmniej dwóch innych przypadkach. Możemy wiec ubiegać się o nie jeśli nie zostaniemy wpuszczeni na pokład w wyniku nadmiernej wyprzedaży ilości miejsc oraz kiedy lot się nie odbędzie. Jak widać z wymienionych przypadków, ogólnie można zauważyć, że latanie samolotem to wyjątkowo pewny środek transportu. Nie należy również zapominać o szybkości podróży samolotowych. Dodatkowym atutem jest z pewnością wygoda. Decydując się na lot samolotem nie trzeba obawiać się braku miejsc siedzących. Pomimo rozlicznych zalet, wiele osób niestety obawia się podróżowania samolotem. Jako przyczynę swoich lęków osoby te przeważnie podają fakt, że ewentualnej katastrofy lotniczej praktycznie nie da się przetrwać (odszkodowanie od linii lotniczych). Argument ten nie jest całkowicie pozbawiony słuszności, jednakże nie wolno zapominać, że katastrofy lotnicze dzieję się nad wyraz rzadko. Nie wolno także zapominać o kwestiach finansowych. Im więcej osób będzie latało samolotami, tym tańsze będą loty, co niewątpliwie będzie stanem pożądanym. Podsumowując – miejmy nadzieję, iż nie będziemy zmuszeni zbyt często korzystać z odszkodowań.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy tekst, bez ociągania przeczytaj dodatkowo inne warte zapoznania się (http://www.robinia.waw.pl/referencje.html) materiały – z pewnością też Cię zaabsorbują!

/J]

Tagi: , ,