Kamienie szlachetneDiamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety – tak śpiewała Marylin Monroe. Współcześnie taka piosenka wzbudziłaby kontrowersje, chociaż nie da się ukryć, że dziś też wielu ludzi docenia powab kamieni szlachetnych. Wobec tego cały czas popularne pozostają sklepy jubilerskie i sytuowanie tych drogocennych skał w najróżniejszego typu przedmiotach.

Autor: gemteck1
Posiadają one także szerokie zastosowanie w przemyśle zważywszy na swoje rzadkie własności. Diamenty są używane w produkcji sprzętu lekarskiego, szafir pomocny jest przy produkcji igieł do gramofonów stale cieszących się popularnością pośród didżejów i melomanów. Przy produkowaniu zegarów od setek lat stosuje się rubiny. Kamienie szlachetne nie mają więc funkcji jedynie ozdobnych. Są powszechnie użytkowanym oraz przydatnym surowcem w przemyśle rozmaitego typu.

Od starożytności ludzie zwykli ozdabiać swoje ciała świetlistymi skałami i metalami. Złoto, diamenty, ale i różnobarwne szkło stanowiło idealny sposób na zwrócenie na siebie uwagi, ulepszenie wyglądu, a także powiadomienie o statusie społecznym. Na prawdziwe kamienie szlachetne mogli pozwolić sobie jedynie królowie i przedstawiciele wyższej szlachty i duchowieństwa. Znajdywano dla nich więcej przeznaczeń, niż dziś. Diamenty i rubiny umieszczano nie jedynie w biżuterii, ale także w naczyniach, meblach i wielu innych przedmiotach. Częstokroć obficie inkrustowane dobra jedynie pozornie miały pełnić zadania inne, aniżeli dekoracyjne. Dla przykładu w siedemnastym wieku każdy bogacz miał przynajmniej jeden szczodrze zdobiony nautilus – typ kielicha wykonanego z muszli. Posiadały one najróżniejsze formy, z rzadka jednak stanowiły dobre naczynie na wino. Picie z nich było nieporęczne, za to stanowiły fantastyczną dekorację stołu.

W dwudziestym pierwszym wieku kamienie szlachetne jak diament, albo szafir stanowią ważny surowiec w budowie precyzyjnych maszyn. Ich szczególne właściwości powodują, że inżynierzy znajdują dla nich szerokie zastosowanie w konstrukcji najrozmaitszych narzędzi. Diamenty obecnie stanowią najpopularniejszy kamień w jubilerstwie, jednakże używa się ich nawet przy badaniach nad cząstkami elementarnymi. Unikatowy aleksandryt potrzebny jest przy budowie statków kosmicznych i aparatury używanej w pomiarach kosmicznych. Podobnie jak diament używany jest także w laserach. Bursztyn znajduje rozległe zastosowanie z uwagi na swe znane od wieków cechy uzdrawiające. Wykorzystywany jest przy leczeniu dolegliwości tarczycy i gardła. Jak widać kamienie szlachetne to nie tylko przyciągające wzrok błyskotki, lecz również istotny budulec przeróżnego typu sprzętu, a nawet leków – .

Tagi: , , , ,