Co warto wiedzieć o filmowaniu z powietrza i czemu?Mało kto nie zachwycał się podczas oglądania filmu z kadrami z powietrza. Widoki na całe horyzonty ciągnących się armii lub trudnych do okiełznania krajobrazów i przestrzeni pamiętamy na dłużej. Filmowanie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, lecz poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania – powietrzne spoty to również kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są następne filmy promujące miasta, w których korzysta się z usług firm proponujących filmowanie z powietrza na przykład ta. Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące mają zamontowane kamery cyfrowe do uchwytywania momentów z powietrza. Koszt ujęć „powietrzno-filmowych” zależy w znacznym stopniu od kamery racie (zobacz szczegółowe informacje) aparatu (jakości lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (w ruchu – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia transportu sprzętu na miejsce kręcenia.Najistotniejszym czynnikiem, bez którego filmowanie (np. filmowanie wesel Kraków) spełzłoby na niczym, jest zapewnienie legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Stąd też robienie sesji nad zgromadzeniem ludzi czy rozbudowaną siatką odbiorników radiowych także uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.

Działalność przedsiębiorstw oferujących filmowanie z powietrza opiera się na standardowym wystawianiu faktur i umów zlecenia lub o dzieło. Kadrowanie z przestworzy powietrznych jest cenne, ale jednocześnie kosztuje samego właściciela. Dla rozpoczęcia działalności reżyserowania w przestworzach firmy muszą otrzymać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego mieszczącego się w Warszawie.
Z niesamowitych ujęć korzysta mnóstwo działaczy turystycznych i reklamowych. Ogromne i rozłożyste horyzonty widzimy na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.
Tagi: , , ,