Wykorzystanie zależności między mózgiem a ciałem w terapii i rehabilitacjiW medycynie stajemy stale przed nowymi wyzwaniami. Odkrywamy nowe schorzenia (np. ADHD) albo też nowe sposoby terapii od dawien męczących nas chorób. To dlatego że rozszerza się nasza erudycja na temat działania organizmu ludzkiego, tak jeżeli chodzi o strefę cielesną jak też umysłową. Co więcej, mamy coraz to większą świadomość tego że nasza psychika jak też fizyczność ściśle ze sobą współbrzmią.

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Próbujemy zatem tenże fakt wykorzystać. Przykładowo wiadomo że w pewnym stopniu można kierować poziomem stresu zaś jego hamowanie może w sposób korzystny wpłynąć na chorego z nadciśnieniem. Żeby tak się stało trzeba chorego przyuczyć panowania nad stresem.

W tym celu stosuje się technikę nazywaną „biofeedback” (por. ). To angielskie słowo oznacza informację zwrotną i w zasadzie to określenie szczegółowo przedstawia naczelną regułę. pacjent (polecamy implanty kraków) odbiera dane o stanie swojego organizmu (na przykład o rytmie serca) i za pomocą urządzenia stara się wywrzeć wpływ na ów stan w sposób pożądany. Naturalnie nie byłby to wykonalne bez zastosowania nowoczesnej technik informatycznej.

Na pewno zda Ci się łącze do źródła (http://www.inmed24.pl/elektrody-ekg-c9), jeśli interesują Cię zawarte w tym artykule informacje. Na następnej stronie znajdziesz ich dużo więcej.

W opisywanym przykładzie odczyt tempa serca na monitorze komputera ilustrowany jest jako zapalona bądź zgaszona lampka. Żarówka świeci się jeżeli rytm serca jest zbyt wysoki gasi, gdy jest prawidłowy. Rzeczą osoby chorej jest próba wyłączenia żarówki. Poprzez systematyczny trening pacjent może w coraz większym stopniu wywrzeć pozytywny wpływ na funkcjonowanie swego organizmu.

Zdrowie kobiety

Autor: jerine / http://www.flickr.com

Naturalnie terapia owa ma za zadanie wspomagać a nie zastępować kurację farmakologiczną. Najlepsze efekty biofeedback daje w wypadku terapii zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Dziecko z ADHD przy pomocy komputera oraz stosownego oprzyrządowania odbierającego reakcje mózgu może sterować przykładowo samochodzikiem który przyśpiesza gdy pacjent się koncentruje zaś hamuje jeśli pacjent się rozprasza. Jednakowo jest z chorymi po udarach. Taki trening wspiera w przypadku dziecka naukę koncentracji uwagi, w wypadku chorego po udarze ma na celu przywrócić stracone zdolności.

Biofeedback wykorzystuje się także w ćwiczeniu pamięci zarówno u zdrowych jak też u chorych osób.

Przeczytaj także:

Tagi: , , ,