Kraj nad Wisłą stawia na słońce oraz elektrownie solarne


Tagi: , , , ,
Wbrew ciągle panującym w naszym kraju mITom na temat fotowoltaiki, w naszym kraju słońca w ogóle nie brak i nie ma powodu aby z niego nie skorzystać. 9 czerwca tego roku powyżej połowa energii zużytej w Niemczech pochodziło z paneli fotowoltaicznych.
Jako że tuż za zachodnią granicą można „produkować prąd“, to czemu nie u nas? Przypomnijmy, iż do fabrykacji energii nie jest potrzebne ani bezchmurne niebo, ani również tropikalna temperatura.

zegarek

Autor: life.in.colour
Źródło: http://www.flickr.com
Wysoki biurowiec

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd także w Polsce „rosną” farmy fotowoltaiczne, a Polacy coraz to nagminniej inwestują w tego typu źródła. Nasze możliwości można ocenić na rzeczowych przykładach. Farmę fotowoltaiczną stawia się stosunkowo ekspresowo. Jej konstrukcja (http://www.konstrukcje-reklamowe.pl/) nie jest bardzo zawiła i nie wiąże się z dewastacją otoczenia naturalnego. Minusem jest to, że konstrukcja farmy naziemnej, w rozróżnieniu od dachowej, konfiskuje ziemię. Lecz wciąż jest to jedna z najbardziej ekologicznych i skutecznych odmian generowania energii. W październiku 2011 r. włączono pierwszą w naszej ojczyźnie farmę fotowoltaiczną. Naziemna farma o mocy 1MW znajduje się w Wierzchosławicach – możesz obejrzeć je tu: zielona-firma.biz/. Koszty budowy właściwie bezobsługowej instalacji wyniósł mniej więcej 10 mln złotych. Jedną drugą sumptów pokryto ze środków UE, a resztę uzyskano z preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW . Elektrownia solarna w naszej ojczyźnie oczywiście najbardziej efektywnie pracuje od wiosny do jesieni, ale zimą również nie zostaje bezowocna.

Zainteresowały Cię informacje umowa na czas określony podane w tym artykule? Niezwykle przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą kolejnymi wątkami. Oczekujemy na ocenę!

/J]

Od kilku lat mówi się również o projektach rozbudowy tejże elektrowni.
W farmy fotowoltaiczne wkładają przedsiębiorstwa, prywatne osoby, gminy itp. Przyczyn jest co niemiara: zacząwszy od oszczędności, zaś kończąc na czystym środowisku, które uzyskujemy za pomocą farm fotowoltaicznych.