W dziecięcym świecie zabawek


Dzieciństwo to niepowtarzalny okres w życiu człowieka. Kiedy byliśmy młodsi, nie docenialiśmy tego szczególnego okresu, kiedy byliśmy w stanie wysypiać się do oporu ( a i tak wstawaliśmy rankiem!), biegać beztrosko po podwórku i nie martwić się o przyszłość. Te niepowtarzalne lata prędko przemijają. Czasami jednak dorośli zapominają, jak nadzwyczajny jest to etap w życiu dziecka. Każda pociecha właśnie w tym czasie eksploruje otoczenie. Dlatego niezmiernie istotną rolę w wychowaniu odgrywa zabawa. To najlepsza droga, by wpoić maluchowi wzorce w łatwy sposób.

Jeśli mamy jeszcze jakiekolwiek obiekcje, przyjrzyjmy się naszym dzieciom. Dziewczynka, która bawi się laleczką, zazwyczaj odgrywa zachowania zaobserwowane u opiekunów. Wszystkie dziewczynki zwykle bawią się w mamusie. Wożą własne laleczki w wózkach, zmieniają im pieluchy, karmią i tulą do snu. W ten sposób przygotowują się do roli mamy. Lecz to nie jedyna sytuacja. Również rodzice są w stanie formować konkretne postawy u swoich pociech. Zabawka smoby kuchnia umożliwia dziewczynce wejść w postawę gospodyni domowej. Możemy włączyć się do zabawy i przygotowywać z dzieckiem potrawę, nauczając je, aby następniesprzątnęło talerze (zabawka ma również zlewozmywak). Przyszłe kuchareczki oswajają się ze sprzętem kuchennym oraz wyrabiają w sobie przyzwyczajenie przygotowywania własnych posiłków.

Autor: VTech

O tym, że pociechy uczą się przez zabawę, możemy zobaczyć, obserwując dziewczynki, które bawią się lalami barbie. Każda z nich naśladuje jakiś wzorzec- może to być mama, ciocia albo pani z telewizji. Dziewczynki zwykle odgrywają coś w rodzaju filmu. Lecz nie tylko płeć piękna łączy miłe z użytecznym. Chłopcy od małego wybierają samochody, traktory, koparki, czy wozy strażackie. Budują w ten sposób własną tożsamość. Produkty smoby również pomagają młodemu mężczyźnie. Skrzynia z narzędziami to idealny pomysł dla majsterkowicza. Produkty smoby rozwijają też inne hobby dzieci. Można podarować maluchom zestaw lekarza, czy mały supermarket. Takie zabawy pobudzają wyobraźnię oraz uczą pracy w grupie.