Współczesne wysypiska śmieci


Ekologia od jakiegoś czasu jest jednym z ważniejszych dziedzin naszego życia społecznego. W TV, radiu a także prasie dużą część czasu zajmują programy o owej tematyce w bardzo rozlicznych odsłonach. Panie z ekranu podpowiadają nam, jak ekologicznie pucować cztery kąty. Nawet komórki niektórych producentów zachwalane są jako ekologiczne, ponieważ do wyprodukowania ich zużytkowane były materiały do których produkcji zostały zagospodarowane odpady. W sklepach konsumenci naciskają na sprzedawców, by pakowali produkty w degradowane reklamówki.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość widać jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami w komunalnymi. Zawsze zastanawiałem się, co robi się z odpadami jakie wyrzucam do eleganckiego kubła na śmieci. Rzecz jasna następuje utylizacja odpadów. Nader ciekawym jest, jak przebiega taki proces w dzisiejszych czasach. Otóż nie jest to wcale takie proste. W pierwszej kolejności do firmy utylizacji odpadów przybywa samochód ciężarowy z odpadami, później zostaje on zważony po czym ładunek jest przesyłany do automatycznej sortowni, gdzie przy pomocy układu bębnów i sit odpady są wstępnie rozdzielone podług rozmiaru.

Odpady (hiperłącze do strony) o charakterze biologicznym kierowane są wprost do kompostowni, gdzie poddawane są one intensywnemu procesowi dotleniania oraz fermentacji, zmieniane są w nawóz, a następnie sprzedawane. Kolejne odpady są transportowane do dalszego mechanicznego procesu segregowania, w wyniku jakiego rozdziela się od odpadów butelki plastykowe i w sposób automatyczny porządkuje wedle kolorów. Na dalszym etapie utylizacja odpadów wygląda tak, że z masy która pozostała na taśmie oddzielane jest szkło a także każdego typu ostre fragmenty a następnie metale, papiery itp. odpady, także metale kolorowe. Następnie Pozostałą część odpadów miażdży się w belki za pomocą ciężkiej prasy (wszystko co powinieneś wiedzieć o recyklingu odpadów).

Na terenie takich nowoczesnych zakładów nierzadko znajdują się stare wysypiska śmieci, które to obecnie zostają wrócone do życia. Wprzódy odpowiednio zabezpieczane, gazy gnilne prowadzone rurami wykorzystywane są do ogrzewania zakładu. Opisany układ utylizacji odpadów spełnia rygorystyczne normy ekologiczne. W powyższym materiale został opisany jeden z nowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. Jest ich w Naszym kraju coraz więcej.