Zagrożenie zdrowia i pierwsza pomoc


Niebezpieczne dla zdrowia oraz życia stany, mogą spotkać każdego z nas. Nierzadko, w wyniku takich wypadków, dochodzi do zatrzymania krążenia, a więc następuje stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jak powinny wyglądać nasze działania jeśli jesteśmy świadkami owej sytuacji?

Najlepiej niezwłocznie podjąć resuscytację krążeniowo – oddechową, która podtrzyma podstawowe funkcje życiowe, aż do pojawienia się służb ratunkowych. W miejscach publicznych od niedawna można spotkać urządzenia zwane automatycznymi defibrylatorami. AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, można obecnie znaleźć w wielu miejscach: zakładach pracy, domach pomocy(polecamy psychoterapia skawińska) społecznej, basenach czy lotniskach oraz w każdym miejscu publicznym, w którym doszło do zatrzymania krążenia w czasie ostatnich 2 lat – więcej na temat defibrylatorach na Są czytelnie oznaczone i gotowe do pomocy. Ich obecność wymaga od nas umiejętności posługiwania się AED.

Nim profesjonalny zespół ratowników otworzy kuferek lekarski (tego rodzaju: ), nasze działania mogą uratować poszkodowanemu życie.

pierwsza pomoc

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo, że świadomość społeczna na temat udzielania pierwszej pomocy jest z każdym rokiem coraz większa, to dalej jest niedostateczna. Wielokrotnie ”poczynania” świadków zdarzenia ograniczają się tylko do wezwania pogotowia. Niestety na tym kończą oni swą pomoc. Nawet jeżeli dysponują wiedzą teoretyczną, zdobytą podczas kursu, wykładu, czy nawet umiejętności praktyczne przyswojone na szkoleniu z pierwszej pomocy, to mają strach przed tym by się wykazać. Panuje Panuje również opinia mówiącą, iż jeśli nie jesteśmy absolwentami studiów medycznych, to „lepiej czekać na karetkę”. Wręcz przeciwnie. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia KAŻDE działanie jest lepsze od bezczynności.Wiedza mówiąca o pierwszej pomocy jest nam wyjątkowo potrzebna.

Nie zapominajmy, dzięki naszej świadomej postawie może zmniejszyć się statystyka zgonów, których można by uniknąć. Statystyka jest tutaj tylko smutnym odzwierciedleniem. Dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można uratować komuś życie, dać drugą szansę. Poza tym, sami dla siebie posiądźmy tę wiedzę, kilku naprawdę prostych acz bezcennych działań ratujących życie

.

Źródło: http://czarmed.pl/