Jaka jest rola autoklawów w medycynie?


Na początek odpowiadamy na zagadkę w tytule wpisu – autoklawy klasy b to urządzenia służące do oczyszczania rozmaitych narzędzi medycznych. Przenieśmy się teraz do smutnej przeszłości człowieka, gdy w szpitalach nie funkcjonowały jeszcze autoklawy medyczne. Należy pamiętać, że dawniejszy człowiek żył niezwykle krótko. Modelowy mieszkaniec średniowiecznej Europy dożywał zazwyczaj czterdziestego roku życia, osoby starsze były dużą rzadkością.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Rzecz jasna wielkie znaczenie miały tu toczone długo wojny, które były źródłem mnóstwa śmierci. A ludzie umierali w bitwach właściwie dlatego, że nie potrafiono prawidłowo zajmować się ranami. Nie słyszano o bakteriach. Wszelkie sprzęty lekarskie, które dziś myją autoklawy medyczne, były na ogół mocno zanieczyszczone. Do ran wchodziła gangrena, będąca przyczyną okrutnej śmierci w bólach.

Kiedy nie funkcjonowały autoklawy medyczne, kobiety zazwyczaj ginęły podczas połogu. Skala umieralności mam oraz niemowląt była wielka. Zmiana w dziedzinie medycyny narodziła się dopiero w XIX wieku, gdy to po raz pierwszy zobaczono bakterie.

Omawiana problematyka jest dla niektórych osób dosyć kontrowersyjna. Jeśli chcesz poznać inne recenzje na studiowane tu zagadnienie, to zobacz więcej w opracowaniu (www.rehab-terapia.pl/oferta/leczenie-alkoholizmu/)!

Przez następne dekady powstały zasady odkażania akcesoriów medycznych, które obowiązują do dziś. Wielkim wynalazkiem stały się autoklawy medyczne, które sprawiły, że zginęły groźne dla życia mikroby, moszczące się na akcesoriach lekarskim. Dzięki takim urządzeniom jak autoklawy klasy b oczekiwana długość żywota to ponad 80 lat.

Tego typu maszyny są najbardziej przydatne tam, gdzie jest największe zagrożenie transmisji groźnych bakterii. Dlatego porządny autoklaw jest tak fundamentalnym narzędziem. Jeśli stomatolodzy nie wykorzystywaliby takich maszyn, mogłaby narodzić się epidemia zakażeń, transmitowanych z chorego na chorego. Poza tym jest jeszcze kwestia estetyczna – kto by pragnął mieć w ustach element, który przed chwilą znajdował się w ustach innego człowieka?