Zatrzymaj klientaPrzez kilkanaście poprzednich lat zmieniło się w dużym stopniu w Polsce podejście do klientów. Nie ma znaczenia to, czego klienci chcą, są traktowani o wiele lepiej. Przedsiębiorstwa muszą zadbać o swoich klientów, dlatego, że konkurencja na rynku sprawia, że osoba niezadowolona z produktu czy usługi jakiejś firmy zwyczajnie więcej nie nawiąże współpracy.

Przez to dużo bardzo ważny stał się marketing relacji >>link<< By klienci wracali

Za tym hasłem kryje się mnóstwo czynników, ale każde z nich ma taki sam cel – utrzymanie klienta i zachęcenie go do kolejnego skorzystania z usług przedsiębiorstwa czy zakupu jakiegoś produktu. W międzynarodowych korporacjach istnieją nawet wyodrębnione działy zajmujące się wyłącznie tą dziedziną.

Zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Działania są różne. Wszelkiego typu karty stałego klienta, rabaty przy kolejnym zakupie lub różnorodne programy lojalnościowe. Wszystkie te rzeczy robi się po to aby zachęcić klienta do ponownego podjęcia współpracy. Zwykle są to karty służące zbieraniu punktów, choćby na stacjach benzynowych, w kawiarniach albo – okulus.pl w restauracjach. Zazwyczaj są to znane sieciówki. Spotkać też możemy karty, na których zbieramy kolejne stempelki. Po uzbieraniu określonej ich liczby dostajemy jakiś gratis albo nie płacimy za usługę. Tego rodzaju rozwiązanie możemy spotkać na przykład w salonach fryzjerskich.

Najpierw jakość

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie tylko programy lojalnościowe >>oferta<< nie pozwolą na osiągnięcie zamierzonych efektów. Wyłącznie, kiedy usługa czy produkt są na wysokim poziomie, są szanse na powodzenie tego rodzaju przedsięwzięć. Gdy firma nieodpowiednio traktuje swoich klientów lub sprzedaje produkty złej jakości, żaden program lojalnościowy nie spowoduje powracania klientów albo - odwiedź stronę zwiększenia sprzedaży. Warto mieć to w pamięci.

Klienci dziś są o wiele bardziej wymagający niż paręnaście czy kilkadziesiąt lat wstecz. Dziś znają swoje prawa i egzekwują je. Większość ludzi już nie ma oporów przed reklamowaniem towarów albo usług, przed domaganiem się zwrotu pieniędzy i zlikwidowania usterek. Warto zdawać sobie sprawę, że odpowiednio traktowany klient wróci. Gdy dostaje usługę czy produkt wysokiej jakości – poleca je innym, a to najlepsza reklama.
Tagi: , , , ,