Funkcjonalna terapia EEG – Biofeedback – na czym polega i do jakich grup ludzi jest ona kierowana?


Terapia Biofeedback jest to nowomodne badanie komputerowe, które zdoła być realizowane zarówno u osób dorosłych, jak też u dzieci. Dzięki tej metodzie przypuszczalne jest stwierdzenie harmonii czynności fal mózgowych, jest ona użytkowana do leczenia wielu różnorodnych problemów medycznych i wypada potwierdzić, że metoda ta cechuje się naprawdę rozległą skutecznością.

psychologia

Źródło: http://www.sxc.hu/
Terapia (odwieź www) biofeedback jest polecana w szczególności dla osób, które są narażone na natężony wysiłek, przykładowo w toku nauki, na dodatek mogą z niej skorzystać również osoby, które na co dzień żyją w wysokim stresie. Z wykorzystaniem Biofeedback można również leczyć rozliczne rodzaje problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia snu, lęki, zaburzenia zachowania lub dysleksja, co więcej wykorzystuje się ją również w wypadku zaburzeń psychosomatycznych, takich jak padaczka, tiki, uzależnienia albo długotrwałe bóle. Prócz tego terapia (hiperłącze do serwisu) ta okazuje sporą efektywność w leczeniu adhd.

A w jaki sposób następuje taka terapia? Mówiąc zwięźle w trakcie terapii do głowy pacjenta przyczepiane są dwie elektrody, które notują fale mózgowe. Fale te są prawidłowo wzmocnione przez komputer, jaki podczas ich przetwarzania emituje komunikaty zwrotne. Jednocześnie fale mózgowe pacjenta są także profesjonalnie rozpatrywane przez profesjonalistę, jakim jest neuroterapeuta.

terapia
Dostawane sprzężenie zwrotne to informacja, która mówi nam o tym, jakie fale mózgowe pacjenta górują w danym momencie. Co ciekawe fale te są widoczne pod postacią graficzną, jako wideogra, którą można oglądać na monitorze komputera. Grą tą wolno kierować na podstawie własnego mózgu. Jeżeli aktywność mózgu rośnie podczas konkretnego pasma częstotliwości fal mózgowych, wtedy „gracz” dostaje punkty jako nagrodę, jeśli zaś przyrastają fale, które są niepożądane wtedy punktów nie otrzymujemy.

Ta oryginalna metoda zezwala na uczenie się nowych rzeczy i rozwijanie bardziej pożądanych częstotliwości fal mózgowych. W zależności od kłopotu oraz jego złożoności poleca się około 60 takich seansów, z których każdy trwa około 45 minut. Ciekawostką jest to, iż Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje aktualnie 10 zabiegów Biofeedback.