W jakiej sytuacji musimy zrobić badanie usg?


Wiele przyszłych matek zadaje sobie pytanie: czy nazbyt intensywne wykonywanie USG może być niezdrowe dla noworodka. Sprawa nie jest taka oczywista, bo jak przekonują niektórzy kwestia nie jest jednoznaczna. Wiadomo bowiem, że w trakcie badania są obecne fale ultradźwiękowe o niekonkretnym, raz wyższym, raz mniejszym napięciu, a wszystko to uwarunkowane jest od rodzaju takiego typu pomiaru. jednakowoż warto już na początku uspokoić, iż USG nie jest niebezpieczne dla zdrowia niemowlaka. Oto fakty.

usg

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
Warto wiedzieć, że badanie USG robione jest na dwa sposoby. Jednym z nich jest sonda dopochwowa, kolejną – brzuszna. Jednak, pierwsza jak i druga są bezpieczne, nie powodują żadnych komplikacji. Czym się odróżniają? wyłącznie tym, że sonda dopochwowa używana jest w trakcie pierwszego USG, a brzuszna podczas kolejnych tego typu badań. USG działa na takiej zasadzie, że wysyłane są ultradźwięki odbijające się od ciała dziecka, kolejno te same fale wracają do czujnika, dzięki czemu możemy podziwiać czarno-biały obraz na niedużym specjalnym ekranie. klasowe USG wykonuje się wszędzie, wiadomo jednak, że największa jego dostępność istnieje w dużych aglomeracjach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale także w mniejszych miastach znajduje jest właściwy do tego aparatura.

Nie ma się co też obawiać, gdy lekarz zdecyduje się dodać ilość badań. To także nie ma wpływu na bezpieczeństwozdrowie dziecka. Standardowo badanie to przeprowadzane jest u każdej ciężarnej trzykrotnie podczas ciąży, lecz to, ile specjalista zaleci danej kobiecie zależne jest od indywidualnej decyzji. W dominującej liczbie przypadków usg – sprawdź usg kolana w krakowie – przeprowadza się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Następnie zaś pomiędzy 18 – 22, ostatnie po 30 tygodniu ciąży.

Te terminy nie są przypadkowe. Pierwszy z nich (11-14 tydzień) to badanie genetyczne. To badanie wykluczyć ma ostatecznie zespół Downa, defekty serca, a także inne choroby genetyczne Już podczas takiego wstępnego pomiaru można także sprawdzić wielkość dziecka, pooglądać główkę i kończyny.

ciąża

Autor: Sara Neff
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejne badanie to okres między 18 a 22 tygodniem. Jego głównym zadaniem jest ustalenie czy rozkwit płodu przebiega prawidłowo. W tym celu sprawdza się najważniejsze narządy, serce, główkę. jednakowoż, to podczas tego badania dowiadujemy się czy na świat zawita chłopczyk czy dziewczynka.

Ostatnie z badań, po 30 tygodniu ciąży skupia się na ustaleniu wagi oraz objętości płynu owodniowego. Sprawdza się też, jakie płód ma warunki w macicy, czy nie trzeba przypadkiem pomyśleć o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

niekiedy, jak zauważyliśmy uprzednio, potrzeba częstszych analiz. dzieje się to, kiedy u przyszłej mamy pojawia się nadciśnienie czy cukrzyca. Dzieje się tak jednocześnie, w momencie, gdy widoczne były krwawienia, oraz w okresie noszenia ciąży bliźniaczej. Nawet w takim momencie nie ma co się obawiać USG, naszemu dziecku nic się nie stanie.