Strategia walki lekarzy stomatologów ze schorzeniem uzębienia i dziąseł, które nazywa się paradantozą.


Niejednokrotnie pacjenci skarżą się swym stomatologom, że w czasie gryzienia twardych produktów odczuwają ból, a przy szczotkowaniu uzębienia zdarzają się krwawienia z dziąseł. Skutkiem tych uciążliwości bywa np. nieodpowiednia szczoteczka lub pasta lub niewłaściwa metoda mycia zębów. Prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębów, czyli korzeni, a w rezultacie do ich nadwrażliwości i bólu.

gabinet dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz odsłoniętych szyjek zębów, często stomatolog (zobacz portal Gabinet Stomatologiczny WELLDENT kliknij) może stwierdzić obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Ich linia wtedy bywa wyraźnie obniżona. Owe objawy świadczą o początkach parodontozy. Gdy poszukujemy dentysty przebywając w stolicy i mając podejrzenia paradontozy to można wpisać w internet hasło stomatolog – (gabinet stomatologiczny ursynów) z Warszawy (znacznie więcej odnajdziesz pod tym adresem).

Pomimo tego, że dbamy o zęby i regularnie myjemy je codziennie, to nie wystarczy. Jeżeli szczotkujemy zęby nieodpowiednio nie usuwamy właściwie płytki bakteryjnej.Ten bezbarwny miękki nalot osadza się w sposób naturalny. Zawiera składniki śliny, resztek pokarmu i mnóstwa bakterii. Gromadzi się zwłaszcza przy dziąsłach i już po 2-3 dniach ulega mineralizacji, czyli twardnieniu. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który drażni dziąsła i wywołuje ich stan zapalny. Jeżeli zalegający w kieszonkach dziąsłowych kamień nie bywa regularnie usuwany, dochodzi do zanikania kości która utrzymuje ząb. Zatem objawem rozwijającej choroby często jest chwianie zębów głównie przednich. Dodatkowo tym gorzej z nich usunąć płytkę, czyli szybciej nagromadza się tam kamień. Niestety paradontoza to choroba nieodwracalna, jej zwiastunów nie da się cofnąć. Możemy ją jednak wstrzymać, nie dopuszczając do dalszego rozwoju.

Sprzęt dentystyczny

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com

Przymusowo należy to uczynić, bo nieleczona parodontoza prowadzi do straty zębów niejednokrotnie zdrowych, nietkniętych nawet próchnicą! Podstawa walki z paradontozą to oczyszczanie uzębienia z kamienia i osadu u stomatologa albo higienistki stomatologicznej. Chroni się je także specjalnymi lekami z fluorem lub chlorheksydyną. W zależności od jakości dziąseł i uzębienia, stosuje się je w przeróżnych formach, np. pianki, żelu czy też lakierów. Po zabiegu zęby powinny być wypolerowane, tak aby zminimalizować proces odkładania się płytki. Owe zabiegi robi się do sześciu razy w roku. Zależy od poziomu zaawansowania choroby oraz odrębnych wskazań dentysty (odwiedź w wolnej chwili) lub higienistki.