Grupy zakupowe okazją do oszczędzania?Grupy zakupowe zrzeszają w swoich szeregach osoby, które dokonują pewnych transakcji za pośrednictwem jednego przedsiębiorstwa. Najważniejszym celem akcji tego rodzaju jest np. zdobycie wyższej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy pozyskanie dogodniejszych warunków handlowych. Będąc w strukturach dobrze działającej grupy zakupowej możemy liczyć np. na pozyskanie o wiele lepszych warunków cenowych, czy możliwość nabycia większych ilości produktów, gdyż wspólne transakcje są o wiele bardziej opłacalne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Czasem samodzielne małe czy średnie przedsiębiorstwa nie mają odpowiedniej siły przebicia, by móc stać się bardziej konkurencyjne w stosunku do dużych korporacji. Złączenie sił daje o wiele więcej możliwości.

zakupy grupowe

Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Działanie grup zakupowych jest bardzo blisko związane z pozyskiwaniem profitów ekonomicznych. Bardzo często grupy zawodowe funkcjonują na rynku energii elektrycznej czy gazu ziemnego, a także usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Rozwiązań jest wiele. Przedsiębiorcy zazwyczaj zrzeszają się w sytuacjach, kiedy takie działanie okazuje się po prostu korzystniejsze finansowo – więcej o grupach zakupowych.

Jak w każdym innym przypadku niezwykle istotną rolę ma cena, jaka jest elementem gry rynkowej. Nie powinniśmy pomijać jednak także aspektu konkurencji. W sytuacji dużej konkurencji na rynku, firmy sympatyzujące ze sobą powinny łączyć się w grupy, eliminując swoich przeciwników. Rzecz jasna takie dosyć drastyczne podejście obejmuje w głównym stopniu sektory związane z usługami lub materiałami, które są strategiczne na rynku (usługi).

zakupy

Źródło: http://pixabay.com/

Niejednokrotnie dołączenie do grupy zakupowej jest całkowicie niezależną decyzją danego przedsiębiorstwa lub też jednostki publicznej. Podejmuje się ją w głównym stopniu z powodów ekonomicznym, z myślą o oszczędnościach, które można poczynić dzięki działaniom w grupie. W ten sposób możemy bowiem pozyskać tańsze materiały, usługi czy też zaoszczędzić znacznie na kosztach operacyjnych. Czasem jednak przystąpienie do grupy zawodowej jest spowodowane decyzją podmiotu nadrzędnego, który posiada pakiet kontrolny w spółkach podległych. Bardzo często jednak również jest to związane z aspektami ekonomicznymi czy prostszym dostępem do informacji, produktów itd.

Tagi: , ,