Metody i techniki leczenia zerwania więzadła krzyżowego, często spotykanego urazu.


Uprawianie różnych dyscyplin sportowych nieodłącznie wiąże się z możliwością pojawienia się urazów. Mogą się one pojawić z przy wielu różnych okolicznościach, niekiedy ktoś będzie za mało rozciągnięty, niekiedy będzie sfaulowany, a innym razem wystarczy po prostu źle stanąć. Jednym z często pojawiających się urazów kolan, szczególnie u piłkarzy i narciarzy, jest zerwanie więzadła krzyżowego.

Najważniejszą sprawą w czasie jego diagnozowania powinien być dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza, a następnie wykonanie trzech testów, po których można przedstawić dokładną opinię i zaproponować przebieg dalszego leczenia.

Pasjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (https://tortytorty.pl/62-nablyszczacz-spozywczy) bardzo podobnego postu – on także jest godny uwagi.

W części przypadków, jeśli okaże się, ze więzadło będzie uszkodzone tylko w części, jest możliwość aby uniknąć rekonstrukcji. Stosuje się wtedy specjalną metodę obkurczania więzadła, i jeżeli wszystko się uda, to przeważnie powrót do zdrowia następuje gość szybko. Jednak w dużej części wypadków więzadło niestety ulega uszkodzeniu, i wtedy, chcąc wrócić do normalnego funkcjonowania, potrzebna będzie operacja kolana .

Stetoskop lekarski

Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarze ortopedzi twierdzą, że najlepszym okresem, aby rekonstrukcja ACL mogła przynieść właściwe rezultaty, jest sześć tygodni do pół roku od chwili kiedy wystąpił uraz. Nie ma potrzeby robienia tej operacji podczas wizyty na oddziale ratunkowym, jednak zbyt długie oczekiwanie zakończyć się może uszkodzeniami innych części kolana, takich jak chrząstki albo łękotka. Operacja więzadła krzyżowego jest zabiegiem lekkim, najczęściej jest robiona przy miejscowym znieczuleniu.

Bardzo ważny jest później okres rehabilitacji po operacji, właściwie wykonany pozwoli na dojście do takiej samej formy jak przed wystąpieniem wypadku. Bezwzględnie trzeba wykonywać wszystkie ćwiczenia, jeżeli nawet wiązać się to będzie z pokonaniem bólu, bo tylko taką metodą da się z powrotem odzyskać starą formę. A jeszcze lepszą metodą powinna być właściwa profilaktyka, czyli poprawienie siły mięśni, które odpowiadają za pracę kolan, a oprócz tego odpowiednie rozgrzewanie się zaczęciem aktywności fizycznej.
Autor