Podzespoły sterujące innymi obwodami wykorzystywane we współczesnych układach zabezpieczających


Nowoczesne elektryczne instalacje zawierają szereg elementów które służą do kontroli pracy innych fragmentów układu. Jeśli w danym układzie ma się znajdować przykładowo silnik, grzałka albo żarówka, to być może niezbędne będzie użycie styczników. Styczniki są elementami, które służą do załączania elementów elektrycznego układu za pomocą innego układu sterującego.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Przeciętny składa się z dwóch układów. Pierwszy to układ sterowania, do niego przekazuje sygnały sterujące wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpina się końcowe odbiorniki, jakimi styczniki sterują.

Najważniejszym plusem styczników to pełna izolacja obu tych układów, jako sterowanie najczęściej podaje się sygnały małej mocy i niskim napięciu, na przykład ze sterowników przemysłowych, a obwód na wyjściu sterować może urządzeniami korzystającymi z wysokich napięć. Artykuł: styczniki elektryczne. W stycznikach przeważnie używane są elektromagnesy, elementy dobrych producentów cechują się bardzo dużą wytrzymałością, sięgającą kilkudziesięciu milionów przełączeń.

Inną istotną rodziną elementów wykorzystywanych w układach elektrycznych są wszelakie zabezpieczenia. O bezpiecznikach odcinających prąd w przypadku, gdy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, każdy chyba kiedyś już słyszał.

Gdy zainteresował Cię zaprezentowany problem, poznaj serwis cena odkurzacza centralnego, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoje wiadomości!

Lecz w zastosowaniach przemysłowych stosuje się także sporo innych elementów tego typu, które mają czasami dość specyficzne wykorzystanie.

Na przykład przy silnikach elektrycznych, gdzie mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często używane są wyłączniki silnikowe jednofazowe. Mają one bardzo dużą szybkość reakcji i zapewniają reakcję w zaledwie kilka milisekund, co w zupełności wystarcza, żeby uchronić czasami bardzo drogie urządzenia. Wyłączniki silnikowe instaluje się bezpośrednio w układzie zasilającym silników, nie zajmują one dużo miejsca i są bardzo proste w montażu.

Kolejna witryna, która zawiera informacje na poniższy temat da Ci możliwość, by podwoić wiedzę. To istotne, zatem idź dalej i wyczytaj więcej treści.

W sprzedaży znaleźć również można szeroki wybór takich wyłączników, przeznaczonych do układów o zróżnicowanej mocy i zapotrzebowaniu na prąd.