Jakie papiery musimy zachować i na jak długo?


Bywa, że zajmują za dużo miejsca w komodzie. Bardzo chętnie chcielibyśmy je wyrzucić na śmietnik. Nie można jednak tego zrobić, ponieważ większość dokumentów należy zachować przez wyznaczony czas.

niszczarka

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę a także zaświadczenia lekarskie… Góra papierków wzrasta z roku na rok. I choć nas irytują nie możemy się ich ot tak pozbyć. Byłoby to nieroztropne posunięcie. Zawierają przecież nasze dane osobowe. Poza tym według prawa niektóre z nich mamy obowiązek zachować przez określony czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem grozi karą lub innymi sankcjami. Na przykład pity należy zachować przez okres pięciu lat. Jeżeli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć problemy z fiskusem. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą nam się wykonane wcześniej badania lekarskie. Warto założyć teczkę, do której będziemy składować wszelakie wyniki badań. Dzięki czemu zawsze będą łatwe do odnalezienia i odpowiednio uporządkowane. Jak powinno odbywać się utylizowanie dokumentów? Po pierwsze zróbmy to z głową. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś przecież może je znaleźć i wykorzystać w złej intencji. Niszczenie dokumentów trzeba przeprowadzić mądrze. Najbezpieczniej będzie je spalić lub podrzeć. Jeśli mamy niszczarkę, wtedy zaoszczędzimy sporo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilkę. Więcej dowiedz się tu: . recykling (idź do serwisu)

umowy

Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie sprzątania nie wolno wyrzucać nawet paragonów. Są one bowiem podstawą do późniejszej reklamacji. Zwłaszcza, jeśli dotyczą one drogiego sprzętu. Jeśli kupiliśmy jedynie buty, również nie wyrzucajmy paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających zakup nie jest tutaj wskazane. Nigdy nie wolno nam pozbywać się umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń etc. Kiedy będziemy zmieniać pracę, mogą okazać się szczególnie potrzebne. Analogicznie może się stać za kilkadziesiąt lat, kiedy będziemy się ubiegać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wówczas na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby zgubna. Ostatnią, ale nie najmniej istotną rzeczą jest dbanie o to, żeby nasze dane osobowe nie dostały się w niewłaściwe ręce. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wykorzysta je osoba, która je przez przypadek znajdzie. Dbajmy zatem o nasze małe archiwum i regularnie je uzupełniajmy. Z pewnością źle na tym nie wyjdziemy!