Gry odpowiednie dla malców z autyzmem – krótki poradnik


Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Poza tym, że gwarantuje dzieciakowi niemało rozrywki, to na dodatek może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, a także intelektualny. W ten sposób ma ono szansę zdobyć nowe umiejętności, jak również nawiązać znajomości z przyjaciółmi. Mówiąc o zabawie dzieciaków z autyzmem, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, iż oczekują one trochę innych sposobów rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy mogą być dla nich nieodpowiednie.

Dzieci z autyzmem potrzebują trochę zabawy każdego dnia. To pomoże im w rozwoju, nauce, a także zdobywaniu kolejnych umiejętności. Oprócz tego poprzez zabawę można nieco urozmaicić ich życie codzienne i ułatwić kontakt z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie powoduje tego, iż dziecko powinno zaprzestać zabawy.

Dziecko z piłką i miotłą

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Zazwyczaj dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując przeróżne zabawy wymyślone przez samych siebie – więcej informacji. Zwykle są to mechaniczne, powtarzalne działania. Bardzo ochoczo bawią się klockami, układając piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, wprawiając je w rytmiczny ruch.

Czy dobra strona www (www.pischool.pl/angielski/) sprosta Twym oczekiwaniom? Sądzę, że tak. Tam też czekają na Ciebie interesujące posty. Zachęcam!

Takie powielanie niektórych działań w mniemaniu dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. W ten sposób dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają także konfrontacji z nią. Dorosłym często wydaje się, iż dobór gadżetów do zabawy niekiedy okazuje się dziwaczny, zupełnie nielogiczny. Zamiast klocków, wybierają sprzęty mechaniczne lub zwyczajne sprzęty domowe.

chłopiec

Autor: uzi978
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się zdarza też, iż używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne muszą jednak znać również inne zabawy, które wybierają najczęściej inne dzieci – zerknij. Wiedzieć jednak musimy, że niezależnie od tego, jaką formę zabawy zaoferujemy dziecku, zawsze powinno ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Wszelkiego typu elementy należy wprowadzać do zabawy powoli i etapowo, aby dziecko nie poczuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, czy cierpiące na zespół Aspergera, bardzo chętnie obcują z takimi tworzywami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej strukturze. Dorośli powinni także dokształcać się w tym kierunku, by w konsekwencji proponować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.