Gra światłem, rozróżnienie kontekstu sesji, czyli warsztat zawodowego fotografa


Sztuka fotografowania to zjawisko inspirujące – większość ludzi jest wzrokowcami, o wiele bardziej przyciągają nas zdjęcia i obrazy niż teksty najlepszych autorów. Fotografia nie jest jednak zajęciem dla każdego – nie wystarczy posiadać w rękach bardzo drogiej lustrzanki, by uznać się fotografem z górnej półki. Czym powinien odznaczać się dobry fotograf żeby zaistniał i przetrwał na rynku?

obiektyw

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Spec od zdjęć umie widzieć świat obrazami, podobnie jak filmowiec piszący scenariusze. Bez tego „daru” jego tysiące narobionych fotografii nie będą miały mocy przekazu, zwłaszcza jak zobaczymy je na większym ekranie komputera, o projektorze nie wspominając. Jest to gonitwa za sednem wydarzeń i zatrzymywanie najważniejszych ułamków sekund w kadrach obiektywu.
Kolejna sprawa to umiejętność fotografowania w różnych sceneriach. W zależności od kontekstu sytuacji istnieje tak zwana fotografia biznesowa Jelenia Góra, ceremoniałowi ślubnemu towarzyszy fotografia ślubna Jelenia Góra, to także praca na potrzeby reklamy, po galerię zdjęć do fotoreportażu w mediach (sport, kultura, wydarzenia polityczne itp). Posiadacze saloników foto i wolni strzelcy w tym zawodzie nie żyją wyłącznie tworzeniem od podstaw, ich życie to także ewolucja tych już istniejących i retuszów. To dzięki nim podniszczone zdjęcia rodzinne sprzed kilkudziesięciu, nawet stu lat w tył mogą zostać ożywione i postawione w ramkę, a nie rzucone do szafy.
W każdej z odmian tematycznych fotografii punktem zaczepienia jest ocena jakości i mocy światła.

robienie zdjęcia

Autor: Dino K.F. Wong
Źródło: http://www.flickr.com
Bez niej, a zwłaszcza bagatelizując światło nawet z najlepszej gabloty (gabloty ekspozycyjne) wyjdą mizerne zdjęcia. Ze światłem jest jak z ludźmi: jest zmienne, bywa kapryśne, w ciągu jednej sesji kąt odbicia i siła potrafi z mocnego stać się delikatnym. Wszelkie zmiany nasłonecznienia wymagają dogrania światła dodatkowego, wychodzącego z obiektywu lustrzanki.
Co również liczy się na rynku fotografii? Rzecz jasna portfolio, czyli dotychczasowy dorobek twórcy.

Nie poddawaj się! Zachęcamy Cię, kontynuuj wyszukiwanie (http://www.hmlnosewicz.pl/przemysl/przemysl-piwowarski/) fajnych artykułów. Może Ci wówczas pomożemy? Zapraszamy zatem do naszej następnej strony.

Bez fachowo zrobionej strony internetowej, rozróżnienia tematycznego sesji, bez kontaktu i namiaru trudno rozpocząć pertraktacje z kupującym w sprawie zdjęć biznesowych, czy parą na temat zdjęć weselnych.