Rozwój technologi szansą dla ludzkości, rozwój druku w rozmaitych dziecinach życia.Za przeszłością druku stoi przede wszystkim ochota udokumentowania malowideł, które mają ustrzec od zapomnienia daną myśl bądź wytwór. To co ktoś, kiedyś wymyślił zostało zapomniane, no chyba że zostało zapisane.

drukowanie książek

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest druk? To nic innego jak odwzorowanie wizerunek na powierzchnię drukową przy użyciu farby drukowej. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec że pojęcie to kryje w sobie różne wzory drukowania tekstu i obrazu. Możemy to wykonywać przy użyciu powszechnych sposobów np. maszyny drukarskiej lub skorzystać z bardziej nowoczesnych takich jak drukarki czy plotery. Dziś przez to pojęcie pojmujemy wydruk na skalę przemysłową dzięki umieszczanych do drukarń technologii komputerowych czy też technikę taką jak druk (na tej stronie) cyfrowy. Jednak zanim cywilizacja wprowadziła druk, ludzie musieli powielać książki ręcznie.

Według testów historia druku zaczęła się w Babilonie. To tam wypalano dzieło i obrazy w glinianych tablicach. Następnie był papirus w Egipcie, a później tkaniny. Jednakże my zajmijmy się właściwą opowieścią. Stosowanie druku w praktyce jest nieco młode. Za narodziny uważa się wynalezienie urządzenia Gutenberga, a nie co jak niektórzy sądzą, próby drukarskie w okresie Starożytnych Chin. Jeśli chodzi o pierwotną metodę poligraficzną, to był to Estempaż. Bazowała na wykonywaniu odbitek spośród napisów wyrytych w kamieniu. Jednak przedmiot, który zasługuje na miano produktu poligraficznego, to odbitka drzeworytnicza, wyprodukowana w Chinach. Zobacz więcej: klik klik.

papier

Autor: grace_kat
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego czasu możemy spekulować o szybkim powielaniu tekstu – zarówno graficznych jak i tekstowych. Widzimy jednak, że dzieje druku nierozerwalnie łączy się z historią papieru, gdyż potrzebny był materiał na którym szybko i precyzyjnie wysychała emulsja drukarska. Pierwsze pojedyncze czcionki wykorzystano w Chinach. Najstarszy powielona treść pochodzi z VII w n.e. i jest to buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. Jeśli chodzi o najstarszy polski egzemplarz to jest to terminarz astronomiczny na rok 1474 Kaspera Straube’a. Nowości dotyczące druku, czyli m.in. innowacyjne czcionki, to pochodziły one najczęściej z państw arabskich.

Czy po przeczytaniu prezentowanego tekstu masz chęć dowiedzieć się jeszcze więcej na omawiane zagadnienie? Jeśli tak, to prześledź link, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu świeże informacje.

Od tamtego czasu w historii druku nadszedł nowy czas, który wprowadził nowoczesne techniki.

Obecnie druk książek unowocześniły komputery. Możemy wyszukać substytuty takie jak e-booki. Jednakże druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji. Bez niego świat na pewno byłby uboższy.

Tagi: , , ,