Opętanie umysłu – czyli co to jest mem i na czym polega jego fenomen


W jaki sposób formują się zachowania kulturowe? Jak ewoluuje współczesne społeczeństwo i w którą stronę prowadzą procesy przekazywania podstawowych jednostek informacji? Wszystkie te nurtujące kwestie zbiegają się właściwie w jednym punkcie, a poprzedza je inne pytanie – co to jest mem?

Ewolucja kulturowa,

laptop

Źródło: flickr.com

w którą włączona jest także ewolucja wiedzy, może być kształtowana na podstawie takich samych, podstawowych zasad wariancji tudzież selekcji, jak w procesie ewolucji biologicznej. Fakt ten odnosi się nie tylko na zmiany, jakie odbywają się w obrębie genu – mianowicie podstawowej jednostce biorącej udział w procesie przekazywania informacji genetycznej, ale także wpływa na nowy typ jednostki informacji kulturowej, ukrywający się pod pojęciem memu. A zatem, co to jest mem? Zgodnie z zasadami memetycznego rozproszenia, mem jest nośnikiem informacji kultury, skłonnym do niezwykle skutecznego rozprzestrzeniania się wraz z myślą, od umysłu do umysłu następujących po sobie nosicieli. Pociąga to za sobą niewyobrażalne skutki. Skuteczną miarą analizy właściwości tego indywiduum zdają się być darmowe systemy operacyjne. Musisz sprawdzić: alterWEB. Zachowania kulturowe wykazują pewne wspólne właściwości. Jednostka indywidualna, której zaszczepiony został mem, przerzuca go dalej. Ten transfer może być interpretowany jako typowy proces replikacji, bezustannie obserwowany w biologii. Oznacza to, że zaaplikowana informacja zachowuje się jak nadajnik, a sam proces transferu trwa nadal. Wniosek może z tego płynąć niezwykle osobliwy. Otóż tak zwana ewolucja memetyczna zdaje się być wielokrotnie szybsza tudzież bardziej wydajna niż znana nam wszystkim ewolucja genetyczna.

praca na laptopie

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Nie byłoby zatem zbytnim zaskoczeniem, że w ciągu ostatnich 50 lat nie zaobserwowaliśmy spektakularnych zmian na poziomie genetycznym, natomiast pod względem kulturowym, to znaczy biorąc pod uwagę cały zestaw memów, urzeczywistnił się wielki, radykalny rozwój.

Chcesz uzyskać więcej informacji na prezentowany wątek? Jeżeli tak, to odkryj witrynę (http://www.noclegidlafirm.pl/wroclaw/), która omawia nie mniej ważne dane – są one niesamowicie interesujące.

O zjawisku memów w naszej kulturze można dowiedzieć się coraz częściej. Liczne autorytety świata nauki podejmują ten temat. Jeśli jednak nadal próbujemy rozwikłać, co to jest mem (sprawdź: ), powinniśmy sobie uzmysłowić po prostu proces samoreprodukcji. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast genu, powielaniu ulegają zachowania kulturowe (warto sprawdzić: zachowania kulturowe). Prowadzą one kolejno, jako mem, od pojedynczej osoby do całej grupy ludzi.

Nie masz ochoty, aby interesujące posty Cię ominęły? Więc na pewno wpadnie Ci w oko dobra witryna (https://rokad.pl/pl/p/Profil-PC-bb-bezbarwny-zamykajacy-U10-2100mm/101), na której będziesz mógł przejrzeć świeże posty.

Co warte podkreślenia, w tej kwestii powinniśmy mieć się na baczności, gdyż nawet darmowe systemy operacyjne są w stanie wykazać, iż zjawisko to może zachodzić w pełni niezależny i mieć trudny do poskromienia charakter.