Opętanie umysłu – czyli co to jest mem i na czym polega jego fenomenW jaki sposób formują się zachowania kulturowe? Jak ewoluuje współczesne społeczeństwo i w którą stronę prowadzą procesy przekazywania podstawowych jednostek informacji? Wszystkie te nurtujące kwestie zbiegają się właściwie w jednym punkcie, a poprzedza je inne pytanie – co to jest mem?

Ewolucja kulturowa,

laptop

Źródło: flickr.com

w którą włączona jest także ewolucja wiedzy, może być kształtowana na podstawie takich samych, podstawowych zasad wariancji tudzież selekcji, jak w procesie ewolucji biologicznej. Fakt ten odnosi się nie tylko na zmiany, jakie odbywają się w obrębie genu – mianowicie podstawowej jednostce biorącej udział w procesie przekazywania informacji genetycznej, ale także wpływa na nowy typ jednostki informacji kulturowej, ukrywający się pod pojęciem memu. A zatem, co to jest mem? Zgodnie z zasadami memetycznego rozproszenia, mem jest nośnikiem informacji kultury, skłonnym do niezwykle skutecznego rozprzestrzeniania się wraz z myślą, od umysłu do umysłu następujących po sobie nosicieli. Pociąga to za sobą niewyobrażalne skutki. Skuteczną miarą analizy właściwości tego indywiduum zdają się być darmowe systemy operacyjne. Musisz sprawdzić: alterWEB. Zachowania kulturowe wykazują pewne wspólne właściwości. Jednostka indywidualna, której zaszczepiony został mem, przerzuca go dalej. Ten transfer może być interpretowany jako typowy proces replikacji, bezustannie obserwowany w biologii.

Nie możesz się doczekać nowych interesujących wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie świetną informację – kliknij język japoński poznań w podany link i rozkoszuj się tekstem.

Oznacza to, że zaaplikowana informacja zachowuje się jak nadajnik, a sam proces transferu trwa nadal. Wniosek może z tego płynąć niezwykle osobliwy. Otóż tak zwana ewolucja memetyczna zdaje się być wielokrotnie szybsza tudzież bardziej wydajna niż znana nam wszystkim ewolucja genetyczna.

praca na laptopie

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Nie byłoby zatem zbytnim zaskoczeniem, że w ciągu ostatnich 50 lat nie zaobserwowaliśmy spektakularnych zmian na poziomie genetycznym, natomiast pod względem kulturowym, to znaczy biorąc pod uwagę cały zestaw memów, urzeczywistnił się wielki, radykalny rozwój. O zjawisku memów w naszej kulturze można dowiedzieć się coraz częściej. Liczne autorytety świata nauki podejmują ten temat. Jeśli jednak nadal próbujemy rozwikłać, co to jest mem (sprawdź: ), powinniśmy sobie uzmysłowić po prostu proces samoreprodukcji. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast genu, powielaniu ulegają zachowania kulturowe (warto sprawdzić: zachowania kulturowe). Prowadzą one kolejno, jako mem, od pojedynczej osoby do całej grupy ludzi. Co warte podkreślenia, w tej kwestii powinniśmy mieć się na baczności, gdyż nawet darmowe systemy operacyjne są w stanie wykazać, iż zjawisko to może zachodzić w pełni niezależny i mieć trudny do poskromienia charakter.
Tagi: , ,