Pozyskanie i utrzymanie konsumenta staje się o wiele prostszym zadaniem, jeżeli tylko właściciel sklepu zdecyduje się na przeprowadzenie badań marketingowych


Pozyskanie konsumenta łatwe nie jest, lecz o dużo bardziej wymagającym zadaniem staje się przekonanie go o tym, żeby nie rezygnował z oferowanych usług bądź sprzedawanego produktu. Najbardziej niepożądaną sytuacją bywa zrażenie do siebie kupujących, co zresztą wbrew pozorom nie bywa rzeczą zbytnio skomplikowaną. Wystarczy, że pracownik działu sprzedaży ma gorszy dzień i zwróci się do damy w mało taktowny sposób i tragedia gotowa.

emarketing

Autor: flickr.com

A piarowcy ostrzegają: jeden niezadowolony klient (nasza strona) potrafi nieźle namieszać. Przecież jest w stanie poinformować za pośrednictwem Naszej Klasy wszystkich kompanów o tym, gdzie nie warto udawać się na zakupy.Mając na uwadze wyżej rzeczone mądrości, wiemy już dlaczego wiele butików decyduje się na badanie satysfakcji klientów.

Dzięki takim badaniom można z jednej strony poddać diagnozie jakość proponowanych artykułów, a z drugiej poznać, co o sprzedawcach myślą kupujący przekraczający próg sklepu obuwniczego. Jeżeli badania marketingowe pokażą, że dane miejsce nie bywa odbierane jako profesjonalne, to najwyższy czas na wprowadzenie ulepszeń. Nie warto w tym przypadku ociągać się, ponieważ taka opieszałość grozi utratą tych najbardziej oddanych klientów.

Właściciele sklepów wielkopowierzchniowych rzadko zatrudniają osób, które mogłyby przeprowadzić badania (odkryj stronę) marketingowe – . Takie zadanie prawie zawsze powierza się fachowcom, czyli pracownikom zatrudnionym w agencjach marketingowych. To właśnie oni dysponują odpowiednimi narzędziami do wykonania określonych powyżej zadań. I co więcej, mogą również wskazać rozwiązania, które należy wcielić w czyn, aby podnieść zyski ze sprzedaży.

klient

Autor: Matti Mattila
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie satysfakcji klientów może odbywać się na różne sposoby. Jeżeli tylko wejdziemy na witryny internetowe firm zajmujących się przeprowadzaniem takich zadań, to przekonamy się, że lista bywa całkiem długa. Chociaż wiele terminów należy do grupy mało rozpoznawalnych, to raczej nikt nie powinien mieć żadnych kłopotów z ich zrozumieniem. Wszystkie terminologie, od mystery shopping rozpoczynając, a na badaniach panelowych kończąc, bywają drobiazgowo opisane, aby każdy zainteresowany nie był zmuszony poszukiwać dodatkowych objaśnień. Wystarczy więc wybrać najwłaściwsze typ badania, a w tej czynności na pewno pomogą pracownicy agencji marketingowych.