Zadbaj o zdrowy uśmiech


Zdrowe i ładne zęby stały się standardem atrakcyjnego wyglądu. Są oznaką żywotności, dobrego samopoczucia a także szczególnej dbałości o ciało i ducha. Posiadacze pięknego uśmiechu sprawiają wrażenie szczęśliwych, zadowolonych z życia i…młodszych.

Obecnie nietrudno dbać o zęby (niewidoczna ortodoncja) – gabinety dentystyczne gwarantują nam bogatą ofertę swych usług, od tradycyjnego leczenia po wybielanie czy leczenie ortodontyczne. Tym bardziej zastanawia fakt, że mimo innowatorskich, konsekwentnie doskonalonych rozwiązań protetyki stomatologicznej, statystyki biją na alarm, że przeciętna osoba dorosła ma ubytki w uzębieniu.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Problem, pomimo iż dla jednych może wydawać się błahy, w zasadzie jest znaczący. Nie chodzi jedynie walory estetyczne, co o problemy natury medycznej. Braki w uzębieniu sprawiają, że pozostałe zęby są bardziej obciążone, zaczynają się przesuwać i pochylać, co w konsekwencji prowadzi do efektu domina – zęby (wybierz profesjonalne leczenie kanałowe) sąsiadujące z pustą przestrzenią po zębie zaczynają się chwiać. Im dłuższy czas odwlekamy wizytę u stomatologa, tym poważniejsze są konsekwencje. Polecane sposoby leczenia na .

Dlatego nie dopuśćmy do niedbalstwa z naszej strony, ponieważ rezultaty naszej niefrasobliwości mogą być niedobre i dla naszego zdrowia i dla portfela. Jeżeli ząb jest mocno uszkodzony przez przez postępującą próchnicę i jest za późno na wstawienie zwykłej plomby obowiązkowe jest leczenie kanałowe. Mimo iż jest to zabieg skomplikowany, to jednak może uratować ząb przed ekstrakcją i zachować go na wiele lat. Mimo wszystko, zawsze lepiej zapobiegać i być pod stałą kontrolą stomatologa.

Identycznie sytuacja wygląda w przypadku wad zgryzu. Im szybciej zadziałamy, tym szybciej zobaczymy efekty. Z tego względu korygowanie krzywego zgryzu powinniśmy rozpocząć już po wymianie zębów mlecznych na stałe. Dziecko dostanie od pana doktora aparat zdejmowany, zaś dla nastolatków czy dorosłych najlepsze będą aparaty stałe.
Proste zęby ważne są nie tylko ze względów estetycznych. Wady zgryzu mogą być przyczyną znacznych problemów zdrowotnych, np.: choroby przyzębia, wysuwanie się zębów, a nawet zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, co objawia się np. bólami głowy.