O najbardziej konwencjonalnych i bardziej wyszukanych metodach na rozsądną gospodarkę odpadamiProdukowanie śmieci, to chciałoby się rzec, nasza specjalność. Na ogromną liczbę odpadów wpływa tak liczba obywateli, jak i wielorakość wytwarzanych surowców i gotowych dóbr. Kiedy kilka dekad temu mleko sprzedawano tylko w szklanych butelkach, to teraz można je dostać w papierowych pudełkach bądź plastikowych opakowaniach, które tak czy owak, są w końcu jednokrotnego użytku.

segregacja odpadów, kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście ciągle rośnie liczba domostw, w których sortuje się odpady (zweryfikuj te opinie), a nawet powtórnie się je wykorzystuje. W obecnych czasach o odbiór odpadów wcale nie muszą martwić ani mieszkańcy większych miast, ani też niedużych przysiółków. Najczęściej na terenie działek są poustawiane pojemniki, do których wkłada się odpadki z plastiku, papieru lub ze szkła. Tak rozumiana gospodarka odpadami bywa podstawowym ogniwem w procesie recyklingu. Na pewno każdy już obecnie wie, że niemałą część śmieci można łatwo przetworzyć i w taki sposób chronić kulę ziemską przed szkodliwymi odpadami. Przy tym pamiętajmy o tym, że nawet z pozoru mało istotne działania są równie ważne, jak i akcje podejmowane na globalną skalę. Stąd nawet zbieranie plastikowych nakrętek jest godne pochwały.

O ile odbiór odpadów stał się podstawowym obowiązkiem gmin, o tyle niczym się niewyróżniający Kowalski może bez obaw wdrożyć w swym gospodarstwie dodatkowe działania, by tak rzec, proekologiczne. Chyba w każdym domu, a przede wszystkim w garażach, można znaleźć sporo nikomu niepotrzebnych rupieci. By nie zaśmiecały pomieszczeń, warto je również posortować, a potem część z nich najzwyczajniej w świecie sprzedać. Gdy ktoś dowie się, gdzie w sąsiedztwie znajduje się punkt skupu złomu, ten ma szansę sprzedać niepotrzebne metalowe ramy czy choćby stare grzejniki.

skup metalu
Tymczasem bardziej kreatywni faceci potrafią z odpadów zbudować najprawdziwsze cuda. Nawet jeśli złomowisko proponuje skup metali po korzystnych cenach, to ambitni inżynierowie amatorzy wcale nie sprzedadzą surowca, z którego wkrótce powstanie oryginalny przedmiot codziennego użytku. Zresztą sami doskonale wiemy, że dwulitrowe butelki z plastiku służą w domostwach do podlewania kwiatów, a małe wiaderko po pysznym twarożku kanapkowym ląduje w dziecięcej piaskownicy.
Tagi: ,