Dziś garść informacji o zmianach w przepisach.Nie wiem czy wiecie ale w sierpniu 2014 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów, która oficjalnie uwolniła zawód księgowego. Minęło już dużo czasu od tego zdarzenia jednak nadal wiele osób nie jest pewnych czy zlecenie odpowiedzialności za rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym, księgowym bez certyfikatu, jest dobrą decyzją. Każdy właściciel firmy pragnie być obsłużony przez odpowiedzialnego księgowego.

księgowość

Czy jednak papierek jest tego gwarancją? Panuje przekonanie, że certyfikowany księgowy zrobi swoją pracę dużo lepiej niż ten nie posiadający certyfikatu. Jednak okazuje się, że papierek nie zawsze jest świadectwem umiejętności – zobacz na Rynek dość szybko zweryfikował ten temat i wyszło, że nawet bez certyfikatu księgowi są kompetentni, sprawnie wywiązują się ze swoich obowiązków oraz proponują usługi na najlepszym poziomie. Świadomy przedsiębiorca decyduje się na księgowego z kompetencjami a nie z certyfikatem. Kolejną zmianą jest zmiana w zakresie wystawiania faktur – chodzi o wprowadzenie wystawiania faktur w systemie MOSS. System ten obowiązuje w Polsce od stycznia 2015 r. Jest to system rozliczania się z odbiorcą zagranicznym z kraju członkowskiego UE przez fakturę. Krótko mówiąc kontrahent oferujący usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze w kraju członkowskim jest objęty i rejestrowany właśnie w tym państwie – . W Polsce sporządzanie faktur VAT odbywa się bez zmian – faktura musi być w postaci papierowym a także posiadać dane wymagane przez ustawę. W temacie deklaracji MOSS – przekazuje się ją tylko w formie elektronicznej, do 20 dnia każdego miesiąca po kwartale w którym obowiązuje rozliczenie.

fakturowanie

Autor: VLCineaste
Źródło: http://www.flickr.com

Ważną zmianą w obszarze posiadania sklepu online są zmiany w temacie praw konsumenta Ustawa daje 14 dniowy termin na wysłanie przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od podpisanej umowy. Ponadto nabywca musi być rzetelnie powiadomiony o wszelkich prawach oraz obowiązkach najpóźniej w momencie złożenia oferty zawarcia umowy na odległość. Oznacza to, że wszelkie informacje wymagane przepisami trzeba umieścić już w treści strony www sklepu internetowego. Zmiany w przepisach co rusz się pojawiają jednak to naszym interesem jest je wyszukiwać by nie pozwolić się okłamać nawet w mało ważnej sprawie.

Pamiętaj, że możesz odszukać informacje na opisywany wątek, zatem kliknij w link i przeczytaj tu (http://www.paczucha.pl/klient-biznesowy/kontakt/) wiadomości, które są Ci niezbędne.

Wystarczy kilka minut w internecie.

Tagi: , , ,