Schorzenia leczone u ortopedyOrtopeda rozpoznaje, różnicuje i kuruje defekty rozwojowe i schorzenia narządu ruchu, ze nadzwyczajnym uwzględnieniem wad urazowych kręgosłupa i kończyn, podejmuje działania na problem promowania zdrowia i hamowania schorzeniom narządu ruchu.
Staw kolanowy bywa zwykle najczęściej niszczoną częścią organizmu ludzkiego. Wynika to z jego niskiej ochrony, również narażenia na obciążania w wielu płaszczyznach.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

Z uwagi na zasadniczą wielkość ścięgien i więzadeł położonych płytko wokół stawu. USG kolana bywa ogromnie pomocnym testem, które w większości spraw umożliwia na dogłębną ocenę przez ortopedę zmian w obszarze stawu kolanowego. W badaniu USG kolana możliwa jest również diagnoza stawu otoczki maziowej, także jej fałdów. Bardziej trudna bywa diagnoza łąkotek przegubu w badaniu usg kolana. Badanie polega na poruszaniu specjalnej głowicy po skórze chorego, zwilżonej żelem, nie jest przykre, czy nieprzyjemne i nie nastręcza przygotowania ze strony chorego.

zdjęcie rentgenowskie kolana

Autor: steve lyon
Źródło: http://www.flickr.com

Badanie USG kolana odgrywa wielką rolę w ocenie kolana pourazowego. Pozwala na wyłączenie utrudnień i diagnozę ich rozległości w obszarze więzadeł, oraz ścięgien. USG stawu kolanowego zapewnia również ustalenie powodów bólu stawu kolanowego, ograniczenie wyprostu, bądź naginania w stawie.Ortopeda przeprowadza również procedury inwazyjne używane w diagnostyce chorób chirurgicznych, biopsji, lub artroskopii. Zajmuje się również – (sprawdź więcej) braniem materiału biologicznego do badań biochemicznych, histologicznych, bakteriologicznych.Ortopeda zajmuje się leczeniem zachowawczym schorzeń pierwotnych i nabytych, ostrych i przewlekłych, także wszelkich urazów i ich następstw dotyczących narządu ruchu kręgosłupa, kości, stawów, ustroju mięśniowego.

Specjalista ortopeda musi starać się o szlifowanie własnej wiedzy i biegłości. W czasach, gdy co chwilę pojawiają się nowatorskie techniki, również lekarz tej specjalności musi być na bieżąco z nowościami, bo kto się nie rozwinie, ten pozostaje w tyle. Terapia urazów w obrębie kolana jest bardzo trudna, toteż istotna jest dbałość o stawy i zapobieganie ich zbytniemu zużytkowaniu.
Tagi: , , ,