Krótkowzroczność chorobą cywilizacyjną


Wady wzroku to jedne z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Nie jesteśmy wprawdzie jeszcze społecznością okularników, jednak wiadomo iż schorzenia oka stają się cywilizacyjną chorobą. Przyczyną tego jest to, że – powiedziawszy bez ogródek – katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie jest on przystosowany. Oczywiste jest że długa praca przy laptopie może źle wpłynąć na jakość widzenia.

Badanie wzroku

Autor: US Army Africa
Źródło: http://www.flickr.com
Analizy statystyczne wykonane w przeciągu ostatnich 10-ciu lat wykazują, że utrapieniem – szczególnie u młodzieży – stanie się krótkowzroczność. Powodem jest fakt, że nasz wzrok przystosowany jest do spoglądania w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowała do spoglądania w dal – zagrożenie na ogół ciągnęło zza horyzontu, tymczasem aktualnie zmuszamy nasze oko do wpatrywania się w obrazy względnie blisko umiejscowione. Spostrzeżono, iż przestajemy mrugać oczami co ujemnie wpływa na nawilżenie oka a tym samym – dalsze pogorszenie wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się przez noszenie odpowiednio dobranych szkieł.

Niespodziewanie rozwój w obszarze optyki soczewki (http://rajsoczewek.pl/soczewki-jednodniowe) kontaktowej sprawił odkrycie innowacyjnej metody kuracji tego schorzenia. Spostrzeżono, że noszenie soczewek kontaktowych poprawia u krótkowidzów z niedużą wadą wzrok po zdjęciu soczewek. Metoda leczenia wzroku oparta na wspomnianym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna niezbędne było odkrycie materiałów na soczewki – rajsoczewek.pl – które umożliwiałyby noszenie kontaktów przez cała dobę przez oznaczony czas.

Najprościej wyjaśniając ortokorekcja polega na kształtowaniu poprzez soczewkę kontaktową gałki ocznej w pożądany sposób. Wspomniana kuracja wzroku – tak jak wszelkie metody leczenia – wymagają czasu. Kuracja jest jednak względnie efektywna a co ważne nie wymaga ingerencji chirurga w tak delikatny organ jakim jest ludzkie oko.

Następny ze wspomnianych problemów to niedostateczne nawilżenie oczu. Możemy sobie z tym problemem poradzić kupując w aptece kropelki do oczu, tzw. sztuczne łzy. To roztwór występujący w sposób naturalny w człowieczym oku wytworzony syntetycznie. Jego aplikowanie nie tylko polepszy nam wygodę widzenia lecz również zlikwiduje nieprzyjemne wrażenia takie jak pieczenie oczu.