Powinności a rozrywka, jest między nimi cienka granica. Są z nami przez całe życie, zmienia się jednakże ich skala


Istnieją w naszym życiu czynności, które należy wykonywać, bez jakich nasze życie nie będzie takie samo. Mowa tu o zobowiązaniach, lecz również przyjemnościach. Do obowiązków należy zaliczyć przykładowo wizyty u lekarza, zwłaszcza u dentysty czy stomatologa. Skoro tam się nie pojawimy to możemy mieć spory problem ze stanem naszych zębów. Do zobowiązań też zaliczają się przeróżne badania, sen i jedzenie. Jednakże przyjemności czają się bardzo blisko, a niekiedy nawet mieszają się z powinnościami tworząc interesujące figury.

Wiele małych dzieci unika jedzenia niektórych potraw. W zależności od dziecka może to być obrzydzenie do niemal wszystkich lub tylko kilku znienawidzonych dań. Jednak, już dzieciak potrafi zrozumieć, iż jedzenie to obowiązek (gdyż głodne to przecież smutne i brzuch boli), jak i przyjemne doznania (niektóre pokarmy są akceptowane lepiej i sprawiają przyjemność).

Dentysta

Autor: Zak Greant
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy dorastamy zdajemy sobie coraz bardziej sprawę z tego, iż rzeczywiście obowiązek może być też przyjemnością. Jedzenie urasta do rangi osobistego zapatrywania, akurat dobieramy takie potrawy, które lubimy, przynajmniej, kiedy jest taka możliwość. Zobacz pełną ofertę: Zabiegi w dentalcorner

To, czego nie preferujemy, ale należy jeść traktujemy jak powinność, zaś przyjemności zostawiamy na deser, różne lody i słodycze. Ze spaniem również jest podobnie. Spać trzeba, lecz był taki okres u każdego z nas, że nie chcieliśmy się położyć spać, bo albo było za wcześnie, albo zabawa jeszcze trwała, albo coś zgoła odmiennego. Noc jawiła się jako za długa nuda. Za to wstawaliśmy błyskawicznie, jeszcze przed wszystkimi i zaczynaliśmy zabawę. Czy aktualnie, kiedy mamy okazję pospać, to śpimy czy wstajemy na równe nogi? W zdecydowanej większości śpimy, bo to przyjemność, której dawniej nie lubiliśmy. Niektóre przyjemności zawsze pozostaną przyjemnościami, od dziecka po starość. Wszyscy bowiem chcemy miłości i jesteśmy spełnieni, gdy ją otrzymujemy. Strona autora:

Wszyscy też preferujemy zabawę, choć dorosła rozrywka prezentuje się całkowicie inaczej niż ta z dzieciństwa. A i być może podróże, jak kiedyś nas cieszyły aktualnie (na przykład nad morze czy do dużego miasta, jak Warszawa czy Wrocław) są naszą pasją. Istnieją więc rzeczy nie ulegające zmianie, jakie nic nie potrafi zmienić, jakie zawsze przyjmujemy tak samo.