Jąkanie – jak wyleczyć?


W 2011 na srebrnym ekranie święcił triumfy film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Nagród Akademii i ogromnego uznania na całym świecie. Zawierał on historię monarchy brytyjskiego Jerzego VI, cierpiącego na uciążliwą wadę wymowy. Bojąc się przemawiać przed rzeszą swych poddanych, monarcha postanowił zatrudnić logopedę. terapia jąkania okazała się sukcesem i królowi udało się zwalczyć nieznośne jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Lekarz z filmu czerpał z osobistej intuicji. W czasie ostatnich dziesięcioleci medycyna i psychologia zrobiły duży postęp i współcześnie dostępnych jest mnóstwo opcji leczenia jąkania u dorosłych i dzieci. Są pogrupowane w 3 kategorie, przyjrzyjmy się im dokładnie.

Do pierwszej kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, czyli wykorzystanie nagrań osoby jąkającej, żeby poznała dobrze swoją ułomność i starała się nad nią zapanować. Następny sposób to technika cienia, gdzie pacjent stara się kopiować sposób mówienia lekarza, powtarzając po nim wyczytywane wyrazy. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której lekarz ten wypisał rady dla ludzi z wadą, mogące po jakimś czasie stosowania pokonać wadę. Finalną metodą z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca leczonemu, by zuł w trakcie rozmowy i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Kolejną grupę otwiera metoda Gutzmana, czerpiąca trochę z prób oddechowych dla artystów scenicznych i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich pauzach i intonacjach sprawiających trudności słów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia (polecamy sprawdzić – psychoterapia rodzinna wrocław) startu mowy kładzie nacisk na dobrym napinaniu narządów mowy. Trochę inaczej do problemu podchodzi terapia, gdzie zaleca się leczonemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada zanika.

W końcowej grupie jest trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zlikwidować. leczenie jąkania to również różnego typu medykamenty uspokajające i relaksujące, ale efekt nie jest trwały. Mocno kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam neurologopeda lub logopeda ? Najszybciej użyć internetu i wklepać do Google zdanie np. „neurologopeda Warszawa” i wybrać z rozległej listy możliwości.