Zastanawiasz się nad Google Analitycs? Co zdobędziemy korzystając z tego narzędzia? Co jest istotne?

unikalni użytkownicy
Gdy pragniemy zapoznać się z zawiłości i strefy ograniczeń Google Analytics mamy szansę rozpoznać techniczne aspekty działania tego narzędzia. Wiedza ta jest też potrzebna jeżeli mamy zamiar zastosować technologiczne wprowadzenie kodu.

unikalne odwiedziny
Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób więc działa Google Analytics „od kuchni”?
Magazynowanie danych jest oparte na plikach cookies, oraz dysponujących nimi kodem które mogą śledzić Google. Kod śledzi jest to moment kodu, który został napisany w języku skryptowym JavaScript. Jest on tworzony z automatu podczas tworzenia konta w Google Analytics. Osoba, która pragnie badać ruch na stronie musi skopiować ten pojawiający kod i wkleić go na wszelkie strony witryny. Aktualnie, od jakiegoś czasu funkcjonuje nowy, odmienny kod Google Analytics. Podstawową jego zaletą jest szansa wstawienia go gdzie indziej w kodzie źródłowym, co zwiększa możliwości poprawnego załadowania strony.
unikalne odwiedziny
Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/stary_rynek01.jpg
Zalogowany będzie miał niewielką szansę na to żeby nie zostać zliczonym zanim opuści stronę. Nowy kod jest również lepiej przystosowany do śledzenia stron budowanych w coraz popularniejszej technologii AJAX. To są dość techniczne dane, niezbędne jednak, żeby zrozumieć, jak działa Google Analitycs. Tak naprawdę jednak najbardziej interesującą kwestią są inne parametry, jak sesje w GA, a dokładnie mierzenie najważniejszych wytycznych. Warto zwrócić baczną uwagę na unikalne odwiedziny. Mamy szansę podzielić je na odsłony i unikalne odsłony. Odsłona to pokazanie strony w witrynie którą śledzi kod śledzenia usługi Analytics. Jeżeli użytkownik znowu załaduje stronę, zostanie to zarejestrowane jako kolejna odsłona. Jeśli użytkownik przeniesie się na inną stronę, a następnie wróci na stronę oryginalną, kolejna odsłona również zostanie zarejestrowana.

Niezwykłe odsłony (np.

w raporcie Najlepsza treść), mogą objąć wszystkie odsłony wygenerowane poprzez tego samego użytkownika w czasie tej samej sesji. Wyjątkowe odsłony mogą pokazywać liczbę sesji, w czasie których dana strona została wyświetlona co najmniej jednokrotnie. Podobnie bardzo ważni są unikalni użytkownicy.