Umiejętność konstruowania sieci znajomychkontaktów

Wizytownik
Zdolność konstruowania sieci kontaktów ma możliwość okazać się sporym akceleratorem dla osiągnięcia celów. Jest także idealną możliwością do poszerzania swojej strefy komfortu. Poznawanie osób z przeróżnych sektorów uzupełni ogólną wiedzę i będzie reprezentatywnym treningiem umiejętności interpersonalnych.

Networking to procedura konstruowania kontaktów i utrzymywania stosunków z osobami z najbliższego otoczenia, kręgi zawodowe, przyjacielskie, grupy społecznościowe, fora dyskusyjne, szkolenia, narady, znajomi, rodzina, kontakty uzyskiwane w czasie edukacji. Żeby skutecznie konstruować osobistą sieć kontaktów, trzeba pamiętać, że jest to tok długookresowy, opierający się na dwustronnym zaufaniu, dbaniu o związki poprzez systematyczny kontakt, oraz użyczaniu obustronnego poparcia. Networking to coś więcej niż kilkaset połączeń w telefonie i o wiele więcej aniżeli martwa obecność na portalu społecznościowym. Jest to modelowanie siatki kontaktów, to jeden z najskuteczniejszych sposobów budowania biznesu albo kształtowania kariery zawodowej. Najwięcej stanowisk udaje się wyszukać właśnie dzięki sieci kontaktów.

Networking w największym stopniu przydaje się w biznesie, podczas poszukiwania partnerów biznesowych, pracujących, czy też odbiorców. Jest także znaczący dla osób pracujących na etacie, podczas poszukiwania pracodawców, zwiększania swojej sytuacji w firmie, czy też nawiązywania nowych relacji zawodowych.
Największa potęga networkingu tkwi w zróżnicowanej sieci kontaktów. Im bardziej zróżnicowana będzie sieć kontaktów, tym łatwiejsze okaże się realizowanie prywatnych celów.
Networking na pierwszym miejscu stawia na relacje, nie pożytki. W konstruowaniu sieci kontaktów najistotniejsza jest relacja z drugim człowiekiem. Ludzie lubią robić biznes z ludźmi, których znają i lubią. Dlatego alternatywa nawiązania współpracy powinna być na drugim planie. W networkingu chodzi o pielęgnowanie stosunków z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do kogokolwiek zwrócić, gdy potrzebujemy informacji i polecenia, również komuś pomóc, kiedy okaże się mu to konieczne.
W networkingu nie idzie o rozdawanie jak największej ilości wizytówek, choć jeżeli jest taka potrzeba, warto je posiadać w kieszeni.