Tag: psychologia

psychologia

Czy starszy wiek będzie nudny i nijaki?

Dla wielu osób starszy wiek kojarzy się z marazmem i nudą, bo co w końcu można robić jeśli się ma ponad siedemdziesiąt lat? I rzeczywiście tacy ludzie spędzają swoje ostatnie lata bardzo nudny sposób, choć często jest wokół nich dużo możliwości, z których osoby w podeszłym wieku mogą korzystać. Potrzeby starszych osób są w coraz większym stopniu dostrzegane, i organizuje się dla nich coraz więcej różnorodnych zajęć.

Fit

Specjalistyczna pomoc

Psychologia to dość użyteczna nauka. Nie musimy nikomu klarować, jak dużo ta nauka wnosi w nasze życie. Na psychologii bazują nie tylko wszelkiego rodzaju terapie, które jako pierwsze kojarzą się z hasłem „psychologia”. W pewien sposób bazują na niej również socjologia, pedagogika, szeroko pojmowany marketing… i sporo innych.

Fit

Co powinniśmy wyobrażać sobie pod pojęciem „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, tak naprawdę nawet najbardziej inteligentna głowa nie wyrazi to, co sobie zażyczy głowa. Nie z powodu skrępowania, braku trafnych słów czy innych takich samych powodów, lecz z elementarnej kwesti, z którą walczą się tysiące osób, na różnych cyklach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko ostatecznie zależy od dobrego logopedy.

Fit

Co to znaczy „dobry logopeda”?

Choć natchniony Słowacki pisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, tak naprawdę nawet najbardziej inteligentna głowa nie okaże tego, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu skonfundowania, braku trafnych słów czy innych identycznych powodów, lecz z fundamentalnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednak zależy od dobrego logopedy.

Fit

Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi – treningi miękkie

W tych czasach niesamowicie istotny jest aspekt psychologiczny. I nie chodzi tu o chodzenie do psychoterapeuty, ale o to w jaki sposób dajemy sobie radę w różnych sytuacjach i czy rozumiemy, co jest na przykład manipulacją, a co metodą na przeprowadzenie określonych działań. Wszystko posiada swoje przyczyny oraz skutki, a kiedy zależy nam na tym żeby efekty były wyraźnie sensowniejsze, to musimy wziąć pod uwagę to jak ważna jest psychologia, też w pracy.

Style

Psychologowie – czemu są niezbędni najinteligentniejszemu gatunkowi na planecie

Ludzie zawdzięczają swoją pozycję na w naturze przede wszystkim inteligencji – jest ona czymś niespotykanym w naturze, chociaż coraz więcej znajduje się dowodów, że ssaki, szczególnie człekokształtne, też opanowały spore umiejętności w kategorii używania narzędzi, organizowania się w własnych stadach i tym podobne. Zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła zbudować całą cywilizację, nieprzebrane szeregi udogodnień, z których korzystają ludzie: prąd elektryczny, transport, ogrzewane mieszkania.

Fit

Jak zapewnić pomoc dzieciom z problemami psychicznymi?

Dzisiejsza psychologia wyróżnia już całe mnóstwo różnych zaburzeń psychicznych, które mogą dotykać szczególnie dzieci. Przynajmniej podstawowa wiedza w ich temacie może być niezwykle ważna dla wszystkich rodziców, gdyż jedynie dzięki niej będziemy potrafili skutecznie zareagować na jakiekolwiek oznaki takich rzeczy. Warto zauważyć, że sporo rodziców popełnia bardzo poważny błąd, kompletnie lekceważąc problemy swych dzieci, często obwiniając o to po prostu „trudny wiek”. W rzeczywistości jednak może to mieć niezwykle groźne konsekwencje, zatem gdy tylko zaobserwujemy, że z naszymi pociechami dzieje się coś niepokojącego, to od razu musimy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

Dziecięce trendy