Tag Archive: psychologia

psychologia

Kobieta u lekarza

Specjalistyczna pomoc

Psychologia to niezwykle pożyteczna nauka. Nie trzeba nikomu klarować, jak dużo ta nauka wnosi w ludzkie życie. Na psychologii opierają się nie tylko różnego rodzaju terapie, które w pierwszej kolejności kojarzą się z wyrazem „psychologia”. W pewnym sensie opierają się na niej także socjologia, pedagogika, szeroko pojmowany marketing… i sporo innych.
rozmowa

Co powinniśmy wyobrażać sobie pod pojęciem „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej inteligentna głowa nie zdradzi tego, co sobie zażyczy głowa. Nie z powodu skonfundowania, braku właściwych słów czy innych identycznych argumentów, lecz z elementarnej kwesti, z którą borykają się tysiące osób, na różnych etapach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednak zależy od kompetentnego logopedy.
szkolenie

Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi – treningi miękkie

W obecnych czasach bardzo istotny jest aspekt psychologiczny. I nie chodzi tu o chodzenie do psychoterapeuty, ale o to jak dajemy sobie radę w wielu sytuacjach i czy mamy świadomość, co jest na przykład manipulacją, a co metodą na dokończenie pewnych działań. Wszystko posiada swe przyczyny i skutki, a kiedy zależy nam na tym żeby efekty były zdecydowanie sensowniejsze, to musimy wziąć pod uwagę to jak ważna jest psychologia, również w pracy.
osoby starsze

Czy starszy wiek będzie nudny i nijaki?

Dla wielu osób starość kojarzy się z nudą i marazmem, bo co w końcu można robić mając ponad siedemdziesiąt lat? I rzeczywiście tacy ludzie spędzają swe ostatnie lata w nudzie i marazmie, chociaż niejednokrotnie jest dookoła nich sporo możliwości, z jakich osoby w podeszłym wieku mogą korzystać. Oczekiwania osób starszych są coraz bardziej dostrzegane, i organizuje się dla nich sporo różnych zajęć.
niepełnosprawność

Jak zapewnić pomoc dzieciom z problemami psychicznymi?

Współczesna psychologia opisuje już bardzo wiele różnych zaburzeń psychicznych, które mogą dotykać szczególnie dzieci. Przynajmniej podstawowa wiedza w ich temacie może być niezwykle ważna dla wszystkich rodziców, ponieważ tylko przy jej pomocy będziemy mogli skutecznie zareagować na jakiekolwiek oznaki czegoś takiego. Warto zauważyć, że sporo rodziców popełnia bardzo poważny błąd, kompletnie bagatelizując problemy swych dzieci, nierzadko obwiniając o to po prostu „trudny wiek”. W praktyce jednak może to mieć bardzo groźne konsekwencje, więc jeżeli tylko zaobserwujemy, że z naszymi pociechami dzieje się coś złego, to jak najszybciej musimy wybrać się do odpowiedniego specjalisty.
medycyna

Psychologowie – czemu są niezbędni najinteligentniejszemu gatunkowi na planecie

Człowiek zawdzięcza swoją pozycję na świecie przede wszystkim zdolności do myślenia – jest ona czymś niespotykanym w przyrodzie, chociaż coraz częściej dowodzi się, że zwierzęta, szczególnie człekokształtne, też opanowały spore umiejętności w dziedzinie używania narzędzi, hierarchizowania się w swoich stadach i tak dalej. Zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła zbudować całą cywilizację, nieprzebrane ilości udogodnień, z jakich korzystają ludzie: elektryczność, samochody, ogrzewane mieszkania.
Mowa

Co to znaczy „dobry logopeda”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej pojemna głowa nie zdradzi to, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu skrępowania, braku trafnych słów czy innych podobnych argumentów, lecz z fundamentalnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednak zależy od właściwego logopedy.