Tag Archive: psychologia

psychologia

niepełnosprawność

Jak zapewnić pomoc dzieciom z problemami psychicznymi?

Współczesna psychologia opisuje już bardzo wiele różnych zaburzeń psychicznych, które mogą dotykać szczególnie dzieci. Przynajmniej podstawowa wiedza w ich temacie może być niezwykle ważna dla wszystkich rodziców, ponieważ tylko przy jej pomocy będziemy mogli skutecznie zareagować na jakiekolwiek oznaki czegoś takiego. Warto zauważyć, że sporo rodziców popełnia bardzo poważny błąd, kompletnie bagatelizując problemy swych dzieci, nierzadko obwiniając o to po prostu „trudny wiek”. W praktyce jednak może to mieć bardzo groźne konsekwencje, więc jeżeli tylko zaobserwujemy, że z naszymi pociechami dzieje się coś złego, to jak najszybciej musimy wybrać się do odpowiedniego specjalisty.
medycyna

Psychologowie – czemu są niezbędni najinteligentniejszemu gatunkowi na planecie

Człowiek zawdzięcza swoją pozycję na świecie przede wszystkim zdolności do myślenia – jest ona czymś niespotykanym w przyrodzie, chociaż coraz częściej dowodzi się, że zwierzęta, szczególnie człekokształtne, też opanowały spore umiejętności w dziedzinie używania narzędzi, hierarchizowania się w swoich stadach i tak dalej. Zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła zbudować całą cywilizację, nieprzebrane ilości udogodnień, z jakich korzystają ludzie: elektryczność, samochody, ogrzewane mieszkania.
osoby starsze

Czy starszy wiek będzie nudny i nijaki?

Dla wielu osób starszy wiek będzie się kojarzyć z nudą i marazmem, bo co w końcu można robić mając ponad siedemdziesiąt lat? I rzeczywiście takie osoby spędzają swe ostatnie lata w nudzie i marazmie, chociaż często jest wokół nich dużo pomysłów, z jakich osoby w podeszłym wieku mogą korzystać. Oczekiwania osób starszych są w coraz większym stopniu dostrzegane, i organizuje się dla nich coraz więcej różnorodnych zajęć.
Kobieta u lekarza

Specjalistyczna pomoc

Psychologia to dość pożyteczna dziedzina. Nie musimy nikomu tłumaczyć, jak dużo ta nauka wprowadza w ludzkie życie. Na psychologii bazują nie tylko różnego rodzaju terapie, które jako pierwsze kojarzą się z słowem „psychologia”. W pewien sposób opierają się na niej też socjologia, pedagogika, ogólnie rozumiany marketing… i wiele, wiele innych.
szkolenie

Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi – treningi miękkie

W tych czasach bardzo ważny jest aspekt psychologiczny. I nie chodzi tu o chodzenie na terapie, ale o to jak dajemy sobie radę w przeróżnych sytuacjach i czy mamy świadomość, co jest przykładowo manipulacją, a co metodą na dokończenie pewnych działań. Wszystko ma swe przyczyny oraz skutki, a kiedy zależy nam na tym by efekty były jeszcze lepsze, to powinniśmy wziąć pod uwagę to jak ważna jest psychologia, też w pracy.
rozmowa

Co powinniśmy wyobrażać sobie pod pojęciem „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki pisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej pojemna głowa nie okaże to, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu wstydu, braku odpowiednich słów czy innych identycznych powodów, lecz z elementarnej kwesti, z którą borykają się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko ostatecznie zależy od właściwego logopedy.
Mowa

Co to znaczy „dobry logopeda”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej pojemna głowa nie zdradzi to, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu skrępowania, braku trafnych słów czy innych podobnych argumentów, lecz z fundamentalnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych okresach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednak zależy od właściwego logopedy.