Parę słów o tym, co łączy zawodowych gimnastyków oraz doskonale wykształconych pilotów biorących udział w pokazach lotniczych

ćwiczenia akrobatów
Wyrażenie pokazy akrobatyczne najczęściej kojarzymy albo z szeroko pojętą gimnastyką, bądź z happeningami, na których piloci współczesnych samolotów chwalą się swoimi umiejętnościami przed zgromadzoną publicznością. Gimnastyków oraz pilotów wiele łączy. Takie osoby muszą na bieżąco ćwiczyć, w przeciwnym razie wyjdą z wprawy i z przymusu zmienią profesję. Nie każdy może zostać akrobatą – do wykonywania ewolucji potrzebna jest odpowiednia koordynacja ruchów, a układ nerwowy ma funkcjonować bez zarzutu.

akrobaci w teatrze
Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Reprezentanci rzeczonych grup wiele ryzykują – własne życie. Wystarczy, że silnik samolotu odmówi posłuszeństwa bądź zerwie się pojedyncza linka i katastrofa gotowa.
Pikniki lotnicze są tłumnie odwiedzane nie tylko przez fanów aeronautyki. Jeżeli takiej imprezie towarzyszą różne inne atrakcje, na przykład możliwość oglądnięcia aeroplanu od środka, to z pewnością przyciągnie ona tłumy. Tego rodzaju pikniki najlepiej planować w ciepłe i pogodne dzionki, ale na aurę nikt przecież nie ma jakiegokolwiek wpływu. Natomiast sami piloci także czerpią wiele frajdy z tego typu zabawy, która w jakimś sensie jest też ich pracą. Chociaż nie w każdym przypadku mogą stanąć przed publicznością i odebrać zasłużone brawa, to i tak podniebne akrobacje przynoszą satysfakcję, chociażby w formie krótkiej notatki w lokalnej gazecie.
Sformułowanie Pokazy akrobatyczne odnosi się, jak już rzekliśmy, również do sportowych imprez, w których uczestniczą mniej lub bardziej znani gimnastycy. Coroczne konkursy pozwalają im przedstawić swoje umiejętności innym, a dodatkowo zdobyć nagrody przewidziane przez organizatorów. Na bieżąco, właściwie po każdej ewolucji tacy sportowcy nagradzani są gromkimi oklaskami, a ich oblicza widzą nie tylko zgromadzeni w cyrku, lecz też widzowie przed telewizorami. Satysfakcja bywa więc podwójna.

Pokazy akrobatyczne w obydwu przedstawionych odsłonach bywają w gruncie rzeczy przeznaczone dla osób o mocnych nerwach.Beczki w wydaniu pilotów zawodowców są w stanie zmrozić krew w żyłach. Podobnie rzecz się ma w przypadku artystów akrobatów. Zabezpieczeniem dla pilotów są fotele z katapultą, ale nie zawsze będzie wystarczająco wiele czasu na uruchomienie mechanizmu. A poza tym należy również brać pod uwagę bezpieczeństwo uczestników imprezy. Z kolei gimnastycy ćwiczący bez jakichkolwiek zabezpieczeń ryzykują nie tylko własne zdrowie, lecz też i samo życie. Całe szczęście widzowie są całkowicie bezpieczni, bo siedzą na otaczającej scenę widowni.