Kilka porad i wskazówek dla ludzi którzy chcą samodzielnie pomalowanie swojego auta.

Samochód BMW
Wielu ludzi samodzielnie lubi wykonywać wiele prac przy swoim samochodzie, jednak na prace malarskie porywa się raczej niewielu. W przypadku stłuczki czy zarysowania dla większości zdecydowanie bardziej wygodne będzie przekazanie samochodu do lakiernika i wykonanie tam prac, niż próba samodzielnego pomalowania auta.

kliknij i sprawdź
Autor: Dhinakaran Gajavarathan
Źródło: http://www.flickr.com
Rzeczywiście, żeby można było zacząć myśleć o takich pracach, to przede wszystkim trzeba mieć przygotowane miejsce do tego, zaopatrzyć się w cały wymagany sprzęt, a także zdobyć choć trochę podstawowych informacji w tym temacie. Z tym ostatnim nie powinno być problemu, porady lakierowanie (http://centima.com.pl/przenieś mnie do strony) samochodu jest procesem składającym się z paru kolejnych etapów, i jakiekolwiek zaniedbanie na którymś z nich może spowodować niepowodzenie wszystkich prac.

Na początek trzeba zacząć od zebrania całego potrzebnego sprzętu. Niezbędne będą materiały do ścierania, bardzo potrzebne do dobrego przygotowania karoserii, kompresor z pistoletem lakierniczym, a oprócz tego odpowiednie rozpuszczalniki i lakiery. Jeżeli wszystkie wymagane urządzenia i materiały już się skompletuje, to przystąpić można do przygotowania samochodu. Części, które mają nie być pokryte lakierem trzeba dobrze zabezpieczyć, a całą resztę dokładnie wyszpachlować i wyszlifować papierem ściernym.

Samochód BMW
Autor: ralev_com
Źródło: http://www.sxc.hu
Po uzyskaniu dobrej powierzchni trzeba ją dokładnie przeczyścić przy pomocy benzyny, i po zakończeniu tego etapu można przystąpić do prac malarskich. Malowanie najlepiej wykonać przy pomocy pistoletu który się podłącza do kompresora, pokrywając karoserię równomierną warstwą lakieru z niewielkiej odległości.

Najczęściej do uzyskania odpowiedniej barwy konieczne będzie położenie dwóch warstw, po uzyskaniu właściwej barwy można jeszcze całość pokryć twardym, chroniącym przez uszkodzeniami mechanicznymi bezbarwnym lakierem.