Higiena osobista jako czynnik który warunkuje prawidłowe kontakty międzyludzkie

Łazienka
Odpowiednia higiena ciała od zarania dziejów była ważnym czynnikiem tego, jak będzie się widzianym przez otoczenie. To, czy się pachnie świeżo, choć nie zawsze drogimi perfumami, czy właśnie mocnymi zapachami będzie się chciało przyćmić własne zaniedbania w zakresie tej bardzo intymnej bądź co bądź sferze, stanowi o poziomie i relacjach międzyludzkich takiej postaci z innymi.

produkty Marconio
Źródło: http://www.marconio.pl/#!wanny-z-hydromasazem/c194b
Warto zadbać staranniej o własną higienę, gdyż w najmniej oczekiwanym momencie okazać się może, że niektóre w tej kwestii mogą rzutować mało korzystnie na wizerunek. Nie chodzi tu już jedynie o codzienne korzystanie z wanny albo (więcej na tej stronie) prysznica, ale o dbanie o ogólny wygląd jako taki. Tłuste strąki, które dawno nie oglądały nożyczek czy pożółknięte, niedomyte zęby oraz mało świeży oddech bardzo często już na wstępie będą dyskwalifikować taka osobę w oczach otoczenia.

Równie odrzucające mogą być brudne paznokcie czy poplamione ubranie. Brak dbałości o elementarne aspekty osobistej higieny może się bowiem kojarzyć z niskim poziomem kultury jako takiej albo niewłaściwym wychowaniem. A ludzi którzy się wyróżniają negatywnie raczej większość unika.

ciekawe podobne braki spotyka się przeważnie właśnie pośród osób o niskim poziomie wykształcenia, albo (więcej na tej stronie) pozostających w trudnej sytuacji finansowej, przykładowo wśród bezdomnych. W tym ostatnim przypadku opisywane zaniedbania można uzasadnić brakiem okazji do regularnego używania łazienki. Jednak i wśród ludzi nie borykających się z takimi problemami nie będzie brakować tych mocno zaniedbanych. Tu przyczyną niekiedy będzie kultura jaką się wynosi z rodzinnego domu, w jakim przestrzeganie zasad higieny traktowane było jako niezbyt istotny element codziennego funkcjonowania. A jak widać przyzwyczajenia takie ciężko zmienić, tym bardziej, że bezpośrednia rozmowa raczej nie wchodzi w grę. Pozostają dyskretne sugestie, albo zmniejszenie kontaktów z kimś takim, choć niekiedy powiedzenie prosto z mostu co się o tym myśli powoduje, że ktoś jednak zobaczy, jak to w jego przypadku będzie wyglądać.