Dlaczego sześćdziesięciolatkowie oddają swoich rodziców pod opiekę hospicjów

szpital
Ponad 2 dekady lat temu w radiowym słuchowisku dla dzieci czytano bardzo pouczającą historię, zresztą przeznaczoną nie tylko dla pociech. Opowiadała ona o złodziejach, którzy kradli mieszkańcom miast czas, a następnie zamieniali go na fajki i po prostu wypalali. I w pewnym momencie okazało się, że jeden z bohaterów nie posiada już wystarczająco dużo wolnego czasu, aby zajmować się swoją matką. W obecnych czasach ta historia ciągle pozostaje obowiązująca.

szpital
Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Można byłoby zaryzykować powiedzenie, że obecnie bywa bardziej aktualna niż przed 3 dekadami. Z takiego też powodu, to jest braku czasu, wiele osób w średnim wieku decyduje się poruczyć swoich już nie młodych, schorowanych rodziców pod specjalistyczną opiekę, jaką gwarantują hospicja. Wyszukanie właściwej placówki dla kobiety w podeszłym wieku i mieszkającej na Górnym Śląsku zajmuje tylko chwilę – wystarczy drobiazgowo przejrzeć wyniki wyszukiwania frazy hospicja Katowice. Jeśli tylko znajdzie się w placówce wolne miejsce, można od razu przewieźć chorego na obszar zakładu.

Wybrane córki mogą być spłoszone tym, że trzeba przebywać w domu praktycznie przez 24 godziny na dobę. To bywa jednoznacznie z bardzo incydentalnymi kontaktami ze znajomymi i wakacjami spędzanymi w domu – jednym wyrazem, przestaje się żyć swoim życiem. Najbardziej niekorzystna sytuacja z ewentualnych to taka, kiedy w rodzinną pomoc zaangażowana jest tylko pojedyncza osoba. Długotrwała opieka nad obłożnie chorym staruszkiem, nierzadko bliskim ostatnich chwil w życiu, jest niezwykle wielkim obciążeniem psychicznym dla opiekuna.

hospicjum
Autor: Eric The Fish
Źródło: http://www.flickr.com

W hospicjach przebywają nie tylko osoby dorosłe. Istnieją w kraju placówki, które opiekują się śmiertelnie chorymi berbeciami. Takie niemowlęta mają w nich godnie przeżyć parę miesięcy, jakie im jeszcze pozostały. Ich rodziciele nie mają czasu, a może poza tym ich uczucia rodzicielskie zupełnie osłabły, chociaż często słyszy się określenie, że cierpiące córeczki kocha się dwa razy. Powodem poruczenia innym dziecka np. do hospicjum w Katowicach bywa także to, że będą miały zapewnioną tam fachowąprofesjonalną opiekę, którą w mieszkaniu trudno byłoby zapewnić.

Na zakończenie należy dodać, że zakłady opieki paliatywnej, jak i inne tego rodzaju placówki, często same oczekują pomocy, zwłaszcza tej finansowej. Kiedy będziemy wypełniać w następnym roku swoje zeznania podatkowe, pomyślmy o wspomnianym w tym miejscu hospicjum w Katowicach i przekażmy dla tej instytucji 1% naszego podatku.