Jakie wyróżniamy mechanizmy i zabezpieczenia w firmach z różnych branż na wypadek ryzyka inwestycjiProwadzenie każdej firmy wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeżeli ktoś zakłada własną firmę, zaczyna ją rozkręcać i inwestuje w to pożyczone albo swoje, to ryzykuje tym, że jeżeli mu się coś stanie, to utraci praktycznie wszystko. Im dana firma będzie większa i zatrudnia większą ilość ludzi, to ryzyko rośnie, z tego też powodu w dużych przedsiębiorstwach wymagane są określone działania w celu minimalizacji niektórych zagrożeń.

biznes, biznesamni

Autor: Baltic Development Forum
Źródło: http://www.flickr.com
Jako przykład takiego mechanizmu mogą posłużyć między innymi rezerwy na świadczenia pracownicze, jakie w określonych przypadkach są konieczne do utworzenia . W kilku słowach rezerwy tego typu to pieniądze odłożone na przyszłe zobowiązania, które mogą się pojawić w związku z zatrudnianiem ludzi. Zakładanie takich rezerw określone jest szczegółowymi regulacjami, a wszystko ma za zadanie zabezpieczenie pracowników. Jeśli w pewnej chwili okazałoby się, że firma przeszarżowała z inwestowaniem i nagle na kontach zaczyna brakować pieniędzy, to przez rezerwy będzie można zapewnić pracownikom wszystkie ich świadczenia pieniężne.
Całkowicie odmienne formy ryzyka pojawiają się w przypadku działalności ubezpieczeniowej albo bankowej.

Jeżeli zaintrygował Cię ten artykuł, kliknij ten link – to bezsprzecznie świetne omówienie tej kwestii. Koniecznie to przeczytaj!

Produkty oferowane przez takie firmy są czasami skomplikowane i zależne od dużej ilości rynkowych parametrów. Aby ich sprzedaż była opłacalna, konieczne jest wyznaczenie ryzyka, które wiąże się z udostępnieniem ich klientom. Jeżeli kalkulacja będzie błędnie przeprowadzona, to może się okazać, że dana firma nie tylko nie zarobi niczego na danych produktach, ale jeszcze będzie musiała do niego dopłacić.

biuro, firma, pracownik

Autor: NEC Corporation of America
Źródło: http://www.flickr.com
W takim przypadku nieocenioną pomocą służyć będzie aktuariusz, jakie jest właśnie osobą od wyznaczania ryzyk. To właśnie ludzie z takimi umiejętnościami pełnią ogromnie ważną rolę przy tworzeniu wszelakich produktów bankowych i finansowych jakie się wiążą z jakimś ryzykiem (znajdź to). Aktuariusze w oparciu o nowoczesne mechanizmy statystyczne i swoją wiedzę zajmują się wyliczaniem parametrów tego typu produktów, wyznaczają ich rentowność i ustalają wszystkie najdrobniejsze szczegóły.
Tagi: , , , ,