Jaki kubeczek będzie dla dziecka najlepszy? Co warto o tym wiedzieć? W jakim wieku jest to szczególnie ważne?


Jaki najbardziej korzystnie dobrać pierwszy kubek dla naszej pociechy? Istnieje wiele typów do wyboru, są więc kubki niekapki oraz kapki, kubki doidy lub bidony ze słomką. Jakiego rodzaju model jest najbardziej odpowiedni dla dziecka w konkretnym wieku?

Naukę picia z kubeczka można zacząć już po ukończeniu przez naszą pociechę 3 miesięcy, choć najbardziej często najlepiej jak skończony jest już 4 miesiąc. Rodzice niestety dość często zapominają o tym momencie, więc (do sprawdzenia na tej stronie) dają dziecku picie w tradycyjnej butelce ze smoczkiem – Wiele osób ma wątpliwości, na przykład takie, czy standardowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie jest dobra do podawania wody? Faktycznie nadaje się i to dość dobrze, dzieci wręcz uwielbiają z niej pić, gdyż jest wyposażona w smoczek tak więc oprócz zaspokojenia pragnienia dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania dzięki ssaniu.

niekapek-obrazek

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Ale bardzo często właściwie nie o to chodzi, planujemy bowiem wyuczyć dziecko, żeby korzystało z kubeczka w celu zaspokojenia pragnienia. Butelka więc niech pozostanie do podawania mleka, tak zwane dorosłe picie to w zupełności inne ułożenie, zupełnie inna praca ust oraz mięśni innych niż podczas ssania piersi. Większość dzieci przed skończeniem pierwszego roku życia, a zresztą i dłużej ma odruch wypychania języka, a nie umożliwia to dokładne domknięcie ust. To sprawia, że dana ilość płynu, jaka podawana jest z kubeczka wypływa i ścieka przez kąciki. Od szóstego-ósmego miesiąca życia, dziecko ma taki okres, że preferuje wiele zadań wykonywać samemu, więc w takiej sytuacji może nie chcieć pomocy przy trzymaniu kubka, najbardziej korzystne więc wtedy będą niekapki. Założenie tego typu kubka polega na tym, że płyn po przechyleniu kubeczka nie ma szans się z niego wydostać.

W zależności od typu prezentuje się to dość różnorodnie, z jednych stale będzie coś kapać, inne są bardziej szczelne – niekapek. Dziecko, by napić się z tego typu kubka powinien go przechylać oraz zassać płyn przez “dziubek”. Na rynku istnieje wiele tego rodzaju kubków, producenci zapewniają kubki z miękkim chodnik na klatkę schodową twardym ustnikiem. Bez wątpienia każdy może znaleźć coś dla własnych potrzeb, lecz by tak było warto odnaleźć odpowiedni sklep dla dzieci, w jakim znajdziemy wiele różnorodnych wspomagających akcesoriów, w tym na pewno różne typy kubeczków.