Jak wygląda sprawa rozwodowa? Jakie są jej etapy, o czym należy w takiej sytuacji pamiętać?


Sprawa rozwodowa zdecydowanie nie jest przyjemna, ponadto, dla wielu z nas, to pierwsza styczność z wymiarem sprawiedliwości. Jak nie mamy doświadczenia tego typu (bo trudno przecież takowe posiadać) czujemy się bardzo zagubieni na tego typu rozprawach, a na pewno zażenowani, że trzeba poruszać osobiste kwestie przez obcymi ludźmi. Jednakowoż gotowość do odpowiadania na problematyczne pytania, ale także wysłuchania odpowiedzi współmałżonka to konieczność do zwycięstwa w tej swoistej wojnie nerwów.

pani adwokat

Autor: Sally T. Buck
Źródło: http://www.flickr.com
Faktycznie przyzna to każdy adwokat. Niezbędne jest pokazanie, że nastąpił trwały i zdecydowany rozkład pożycia małżeńskiego w obszarze uczuciowym, fizycznym i ekonomicznym. Takie sprawy rozstrzyga sąd okręgowy, robi to w trybie procesu. Prawo do wniesienia pozwu o rozwód mają obie strony. Aby to udowodnić stosowanych jest parę procedur, jednakże na wstępie obowiązkowo powinniśmy odbyć jedno postępowanie pojednawcze przed określeniem terminu pierwszej rozprawy. Jeśli w okresie postępowania pojednawczego nie dojdzie do pojednania, to przewodniczący wyznacza rozprawę.

Więcej informacji: dobry adwokat na Woli

Na taką sprawę należy się solidnie przygotować, na pewno na udzielanie odpowiedzi na różnorodne pytania. Należy się również spodziewać pytań z drugiej strony, albo dodatkowych pytań ze strony sądu. Wszystko jest zależne od konkretnego wątku, tak więc czy sprawa dotyczy| samego rozwoju, a być może rozwoju z orzeczeniem o winie, lub w grę wchodzą również alimenty. Co interesujące, jeżeli sąd uzna, że są przesłanki za utrzymaniem małżeństwa, to może przekazać sprawę do mediacji.

Podobnie prezentuje się sprawa w sytuacji dążenia do ugodowego załatwienia spornych spraw pomiędzy małżonkami, odnoszących się do potrzeb rodziny, tak więc alimentów czy sprawowania opieki nad dzieckiem. Należy również potwierdzić, że dość rzadko, jak sprawa rozwodowa rozpoczyna się i kończy na jednej rozprawie, najczęściej tak to wygląda, jak w danej sytuacji każda ze stron pragnie ugodowo zakończyć związek małżeński i nie mają względem siebie jakichś roszczeń, zaś wszelkie wątpliwości zostały wcześniej wyczerpująco omówione. W takiej sytuacji więc sprawa jest w stanie zakończyć się szybko, co jest przecież na rękę obu stronom. Jak jest to możliwe warto to wykorzystać.

Może Cię też zainteresować – alimenty Warszawa