Jak pielęgnować groby? Kilka informacji na ten temat


Wyrazem pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli, jest dbanie o odpowiedni wygląd miejsca ich spoczynku. Szczególnie przed 1 listopada, każdy chce uporządkować miejsce ich spoczynku. Sprzątamy jesienne liście, zamiatamy, usuwamy chwasty i myjemy płyty nagrobkowe. W jaki sposób umyć nagrobek, aby estetycznie wyglądał i aby go nie zniszczyć, albo wręcz nie uszkodzić?

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Na końcową wycenę nagrobka składa się wiele czynników, to właśnie ich dobór decyduje o tym, ile ostatecznie jesteśmy zobowiązani zapłacić (zobacz też: www.tborkowski.pl/). Znaczącym czynnikiem kształtującym finalny koszt, jest wzór nagrobka i rodzaj kamienia, liternictwo i dodatkowe akcesoria takie jak wazon, krzyż ozdobny na tablicy. Nagrobki wzory to kwestia estetyki i własnych oczekiwań, ale również właściwości takiego materiału, ma wpływ na trwałość oraz łatwą pielęgnację.

W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest nagrobek, różne są metody jego pielęgnacji. Nagrobek – (strona www) z granitu, najlepiej jest myć zwykłą, czystą wodą. Można do niej dodać parę kropel delikatnego środka np. do prania delikatnych tkanin. Nie polecamy żadnych past, a już szczególnie tłustych czy tych o silnym działaniu, bo po tych mogą zostać trwałe, trudne do usunięcia plamy.

cmentarz

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Nierozmyślnie można zniszczyć nagrobek. Nagrobki z lastrico są trudniejsze do utrzymania, W związku z tym możemy użyć pasty lub proszku do szorowania, po czym dokładnie spłukać wodą. Litery używane do napisów na grobach stosunkowo szybko śniedzieją. Toteż warto, kupując je, zdecydować się na litery dobrego gatunku, które po 5 czy 10 latach nadal stanowią ozdobę pomnika. Jeżeli jednak ktoś zauważył na nagrobku litery pokryte patyną, czy nieestetycznie ubrudzone, powinien potraktować je środkiem do metalu, czy dobrym jakościowo preparatem do czyszczenia liter nagrobkowych. należy jednak zachować ostrożność, by preparat nie posiadał w swym składzie substancji tłustych ani żrących, bo te z kolei mogą zniszczyć poważnie nagrobek.

Jesteśmy zdania, iż człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Analizując te słowa, rozumiemy, dlaczego opieka nad grobami zmarłych osób ma tak wielkie znaczenie.